Sağlık kurumları yöneticilerinin merhamet yorgunluğu ve iş stresi üzerine bir araştırma: Sivas ili örneği
A study on compassion fatigue and job stress of health institutions managers: The sample of Sivas province
- Tez No: 964161
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH MISIRLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kuruluşları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Merhamet Yorgunluğu: Her çalışma alanında az veya çok yaşanan bir tükenmişlik durumudur. Her meslekte olduğu gibi sağlık çalışanlarında daha fazla görülmektedir. Bunun sebebi de hastalar ile birebir muhattap olma, hastaların acı ve ızdıraplarına sürekli maruz kalınmaktadır. Aynı durum yöneticilerimiz tarafından da yaşanmaktadır. Çalışma özetimiz merhamet yorgunluğu nelerden dolayı oluşur, merhamet yorgunluğunun belirtileri, yönetim ve tedavilerinin araştırılmasıdır. İş stresi kavramı ise: Çalışanların fiziksel ve psikolojik açıdan davranışlarının değişmesine neden olan iş ile bağlantılı etmenlerin sonucunda ortaya çıkan psikolojik rahatsızlıklar iş stresi olarak tanımlanır. (Wilson ve diğerleri, 2004: 574). (akt:Çögenli ve Erdal 2018). Çalışma sürecindeki maruz kalınan riskler ve iş stresine neden olan tehlikeler yaralanma, radyasyona maruz kalma, zehirlenme ölme gibi riskler iş stresi kaygısını arttırmaktadır (Eroğlu, 2000: 325). Bireyi etkileyen stres etmenleri iş, ev, sosyal ve kişisel olarak kaynaklanabilir. Bunların hepsi birbirleriyle ilişkilidir. Tek bir alanda oluşan stres diğer alanlarda da stresin oluşmasına neden olabilir. Herhangi bir iş yerinde stres ne kadar fazla ise tükenmişlikte o kadar fazladır. (Işıkhan,1999). Sağlık kurumları, sağlık çalışanlarının en yoğun ve en strestli çalışma ortamına sahip olan ve yüksek risklerin yoğun olduğu bir sektördür. Yüksek riskli grupta çalışan sağlık çalışanları hastalara doğrudan müdahale etmeleri üzerine bu bakımdan diğer sektörlere göre daha farklı ve önem taşır (akt.:Şeremet ve Ekinci, 2021: 330-344). Araştırmanın sonuçları alanda çalışan sağlık çalışanlarına ve idari birim sorumlularına ve konuyla ilgisi olan herkese çalışmalarında katkı sağlayacağı ve kaynaklık edeceği düşünülmektedir. Veriler spss 22 paket programına girilecektir tanımlayıcı istatistiklerden aritmetik ortalama ortanca standart sapma min-MAX değerleri verilecektir normallik varsayımı Kolmogorov smirrow testine göre bakılacaktır normallik varsayımı sağlayan değişkenler için parametrik testler normallik varsayımı sağlamayan değişkenler için parametrik olmayan testler kullanılacaktır. ilişkiler pearson korelasyon kat sayısı ya da spearman sıra korelasyon kat sayısına göre bakılacaktır P < 0:05 anlamlı kabul edilecektir Araştırmanın evreni Sivas ilinde Sivas İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı hastanelerde çalışan yöneticilerden oluşmaktadır. Bu kurumlar ise Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi, Numune Hastanesi, Devlet Hastanesi, Özel Medicana Hastanesi ve Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi. Örneklem seçilmeyip tam sayım yöntemi kullanılacaktır. İdari/yönetici ve servis hemşire sorumlularından anketi yapmak isteyen herkese uygulanacaktır. Veri toplama kısmının birinci bölümünde katılımcıların sosyodemografik özellikleri (yaş, cinsiyet, medeni durum, çocuk sayısı, meslek) çalıştığı birim ve çalışma yılı yer almaktadır. İkinci bölümde ise; merhamet yorgunluğu - kısa ölçeği ve Genel İş Stresi Ölçeği formu uygulanacaktır.
Özet (Çeviri)
Compassion Fatigue: It is a state of burnout experienced more or less in every field of work. As in every profession, it is more common in healthcare professionals. The reason for this is that they are constantly exposed to the pain and suffering of patients. The same situation is also experienced by our managers. Our study summary is to investigate what causes compassion fatigue, symptoms, management and treatment of compassion fatigue. The concept of work stress: Psychological disorders that arise as a result of work-related factors that cause employees' physical and psychological behaviors to change are defined as job stress (Wilson et al. 2004: 574) (cited in Çögenli and Erdal 2018). Risks such as injury, exposure to radiation, poisoning, death, etc., which are the risks exposed during the working process and the dangers that cause work stress, increase the anxiety of work stress (Eroğlu, 2000: 325). Stress factors affecting the individual may originate from work, home, social and personal sources. All of these are related to each other. Stress in one area may cause stress in other areas. The higher the stress in any workplace, the higher the burnout (Işıkhan, 1999). Healthcare institutions are a sector where healthcare professionals have the most intense and stressful working environment and where high risks are intense. Healthcare workers working in the high-risk group are different and more important than other sectors in this respect due to their direct intervention to patients (cited in Şeremet & Ekinci, 2021: 330-344). It is thought that the results of the research will contribute to the health professionals working in the field, administrative unit managers and everyone who is interested in the subject. The data will be entered into the spss 22 package program, descriptive statistics will be given arithmetic mean median standard deviation min-MAX values, normality assumption will be examined according to the Kolmogorov smirrow test, parametric tests will be used for variables that meet the normality assumption, nonparametric tests will be used for variables that do not meet the normality assumption. relationships will be examined according to pearson correlation coefficient or spearman rank correlation coefficient P < 0:05 will be considered significant. The population of the study consists of managers working in hospitals affiliated to Sivas Provincial Health Directorate in Sivas province. These institutions are Cumhuriyet University Health Services Application and Research Hospital, Cumhuriyet University Faculty of Dentistry, Oral and Dental Health Hospital, Numune Hospital, State Hospital, Private Medicana Hospital and Oral and Dental Health Hospital. The sample will not be selected and the complete census method will be used. Administrative/managerial and ward nurse supervisors will be asked to complete the questionnaire. The first part of the data collection part includes the sociodemographic characteristics of the participants (age, gender, marital status, number of children, occupation), unit of employment and year of employment. In the second part; compassion fatigue - short scale and General Work Stress Scale form will be applied.