Coster-Kronig geçiş ihtimalleri, flüoresans tesir kesitleri ve flüoresans verimler üzerine kimyasal etkiler
Chemical effects on coster-kronig transtions probability, on fluorescence cross-sections and fluorescence yields
- Tez No: 96420
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BÜYÜKKASAP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Hg, Pb ve Bi bileşiklerinde Coster-Kronig geçiş ihtimalleri üzerine; Ba, La ve Ce bileşiklerinde K ve L tabakası flüoresans verimleri ve flüoresans tesir kesitleri üzerine; Ti, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, As, Se, Sr, Mo, Ag, ve Cd element ve bileşiklerinde K tabakası flüoresans verimleri ve tesir kesitleri üzerine kimyasal etkiler araştırılmıştır. Numuneler Am-241 radyoizotop halka kaynağından yayımlanan 59.5 keV enerjili y-ışınlan ile uyarılmıştır. Numunelerden yayımlanan K ve L x-ışınlan rezolüsyonu 5.9 keV'de 155 eV olan Si(Li) dedektörü ile sayılmıştır. Coster-Kronig geçişlerinde kimyasal yapıdan en fazla fn geçişinin etkilendiği gözlenmiştir. Ayrıca K ve L tabakası flüoresans verimleri ve flüoresans tesir kesitlerinin kimyasal yapıdan etkilendiği tespit edilmiş ve genel olarak bakıldığında K tabakası flüoresans tesir kesitleri üzerine kimyasal etkilerin K tabakası flüoresans verimleri üzerine kimyasal etkilerden daha büyük olduğu gözlenmiştir. Elde edilen değerler diğer araştırmacıların teorik ve deneysel değerleri ile karşılaştınlmıştrr.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Chemical effects on Coster-Kronig transitions probability of Hg, Pb and Bi compounds; on K and L shells fluorescence yields and fluorescence cross-sections of Ba, La and Ce compounds; on K shell fluorescence yields and fluorescence cross-sections of Ti, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, As, Se, Sr, Mo, Ag, and Cd elements and compounds were investigated. The samples were excited by 59.5 keV y-rays emitted from Am-241 radioisotope source. K and L x-rays emitted from samples were counted by means of Si(Li) detector which has a resolution 155 eV at 5.9 keV. In Coster-Kronig transitions, it was observed that fn was affected mostly due to chemical structure. In addition, it was determined that K and L shells fluorescence yields and fluorescence cross-sections are affected by chemical structure and generally observed that the chemical effects on K shell fluorescence cross-sections are higher than that of K shell fluorescence yields. Measured results are comparatively given with the theoretical and experimental results of the other researchers.