Spor yöneticilerinin liderlik yönelimlerinin 21. yüzyıl becerileri ışığında incelenmesi
An examination of leadership orientations of sports managers in the light of 21st century skills
  1. Tez No: 964190
  2. Yazar: UFUK APUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM FATİH YENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma, spor yöneticilerinin liderlik yönelimlerini 21. yüzyıl becerileri bağlamında analiz etmeyi amaçlamaktadır. Nitelikleri hızla dönüşen çağdaş yönetim anlayışı, spor yöneticilerinden yalnızca kurumsal görevleri yerine getirmelerini değil, aynı zamanda dijital okuryazarlık, eleştirel düşünme, iletişim ve iş birliği gibi çok boyutlu yetkinlikleri de etkin biçimde kullanmalarını gerekli kılmaktadır. Bu doğrultuda, araştırmada Gençlik ve Spor Bakanlığı merkez teşkilatında görev yapan yöneticilerin liderlik yaklaşımları ile sahip oldukları 21. yüzyıl becerileri arasındaki ilişki, çeşitli demografik değişkenler ekseninde incelenmiştir. Araştırmanın evrenini Gençlik ve Spor Bakanlığı merkez teşkilatında görev yapan 323 şube müdürü, örneklemini ise araştırmaya gönüllü olarak katılan Gençlik ve Spor Bakanlığı merkez teşkilatında görev yapan 182 şube müdürü oluşturmaktadır. Elde edilen veriler parametrik olmayan istatistiksel tekniklerle analiz edilmiş; sonuçlar, bazı demografik değişkenlere göre anlamlı farklılıklar ve beceri düzeylerine göre değişen liderlik eğilimleri olduğunu ortaya koymuştur. Bulgular, 21. yüzyıl becerilerinin liderlik biçimlerini etkileyen belirleyici unsurlar arasında yer aldığını göstermekte; bu durum, çağdaş spor yöneticiliği pratiğinde sadece yönetsel değil aynı zamanda sosyal ve teknolojik donanımın da zorunlu hale geldiğine işaret etmektedir. Araştırma sonuçları, spor yöneticilerinin mesleki gelişimi için bütüncül, çok disiplinli ve geleceğe dönük eğitim politikalarının gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the leadership orientations of sports managers within the context of 21st-century skills. The rapidly evolving nature of contemporary management requires sports managers not only to fulfill institutional responsibilities but also to effectively utilize multidimensional competencies such as digital literacy, critical thinking, communication, and collaboration. Accordingly, this research examines the relationship between the leadership approaches of managers working at the central organization of the Ministry of Youth and Sports and their 21st-century skills, in relation to various demographic variables. The research population consists of 323 branch managers employed within the central organization of the Ministry, while the sample comprises 182 branch managers who voluntarily participated in the study. The data obtained were analyzed using non-parametric statistical techniques; the results revealed significant differences based on certain demographic variables and demonstrated that leadership tendencies vary according to levels of skill development. The findings indicate that 21st-century skills are among the key factors shaping leadership styles, emphasizing that in contemporary sports management, not only administrative but also social and technological competencies have become essential. Ultimately, the study underscores the necessity of holistic, interdisciplinary, and forward-looking educational policies for the professional development of sports managers.