Van kenti Urartu kazı buluntularının görsel sanatlar dersi uygulamalarına ve kültürel miras bilincine katkısı
The contribution of Urartu excavation findings in Van city to visual arts education and cultural heritage awareness
- Tez No: 964191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM LAÇİNBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı; Urartu Uygarlığına başkentlik yapmış Van kentindeki Urartu kazı buluntularının, öğrencilerde yaşadıkları kentin kültürel mirasına ve müze bilincine yönelik tutumlarında bir farkındalık sağlaması ve bu durumun Görsel Sanatlar dersi uygulamaları ile öğrenci resimlerine nasıl yansıdığının incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu Van ilinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı Erdemkent Ortaokulu kapsamında, 2024-2025 Eğitim Öğretim yılında öğrenimlerine devam eden 6. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada Nicel yönteme dayalı Tek Denekli Deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubu Amaçlı Örneklem Yöntemi ile belirlenmiştir. Çalışmada iki adet tutum ölçeği (Somut Kültürel Miras Tutum Ölçeği ve Müze Eğitimine İlişkin Tutum Ölçeği) kullanılmış, öğrenci resimleri uzman üç kişi tarafından değerlendirilmiştir. Tutum ölçeklerine yönelik tüm veriler IBM SPSS Statistics 27 Paket Programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Yapılan ön test ve son test karşılaştırmalarında, öğrencilerin uygulanan sanat eğitimi programı sonrası yaşadıkları kentin kültürel mirasına ilişkin tutumlarında ve müze bilincine yönelik tutumlarında anlamlı bir değişiklik olup olmadığını tespit etmek için bağımlı değişken t testi uygulanmıştır. Ayrıca sanat eğitimi sonrasındaki ölçeklerin ortalamasında anlamlı bir farklılık görülmesi durumunda farkın detaylarının incelenebilmesi için Wilcoxon işaretli sıralar testi uygulanmıştır. Sanat Eğitimi sonrasında öğrencilerin somut kültürel miras ve müze eğitimine ilişkin tutumlarında son test lehine anlamlı bir değişiklik olduğu görülmüştür. Öğrenci resimleri ise“Yaratıcı Yaklaşım”,“Kompozisyon Kurgusu”,“Arkeolojik İmge Zenginliği”ve“Estetik”başlıklarında 3 alan uzmanı tarafından değerlendirilmiştir. Elde edilen verilere göre, öğrenciler“Arkeolojik İmge Zenginliği”değerlendirmesinde en yüksek ortalamaya sahipken bunu sırasıyla“Kompozisyon Kurgusu”,“Estetik”ve“Yaratıcı Yaklaşım”başlıkları izlemektedir. Standart sapma değerleri genel olarak öğrenciler arasında büyük farklılıklar olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine how the Urartu excavation findings in Van, the capital of the Urartu Civilization, raise awareness among students about the cultural heritage of their city and museum consciousness, and how this is reflected in their drawings through visual arts lessons. The study group consists of sixth-grade students enrolled at Erdemkent Middle School, affiliated with the Ministry of National Education in Van Province, during the 2024-2025 academic year. The study employed a single-subject experimental design based on quantitative methods. The study group was determined using the purposive sampling method. Two attitude scales (Concrete Cultural Heritage Attitude Scale and Museum Education Attitude Scale) were used in the study, and the students' drawings were evaluated by three experts. All data related to the attitude scales were analyzed using the IBM SPSS Statistics 27 software package. In the pre-test and post-test comparisons, a dependent variable t-test was applied to determine whether there was a significant change in students' attitudes toward the cultural heritage of the city they lived in and their attitudes toward museum awareness after the art education program. In addition, a Wilcoxon signed-rank test was applied to examine the details of the difference if a significant difference was observed in the mean of the scales after art education. After the art education program, a significant change in favor of the post-test was observed in the students' attitudes toward tangible cultural heritage and museum education. The students' drawings were evaluated by three experts in the fields of“Creative Approach,”“Composition Design,”“Archaeological Image Richness,”and“Aesthetics.”According to the data obtained, students had the highest average in the“Archaeological Image Richness”evaluation, followed by“Composition Design,”“Aesthetics,”and“Creative Approach.”The standard deviation values generally indicate that there are no significant differences among the students.