Analitik yazma ve değerlendirme modelinin ortaokul öğrencilerinin yazma başarısı, motivasyonu ve kaygısına etkisi
The effect of the analytical writing and evaluation model on the writing achievement, motivation, and anxiety of secondary school students
  1. Tez No: 964189
  2. Yazar: MEHMET TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KALENDEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, analitik yazma ve değerlendirme modeline dayalı olarak sunulan eğitimin, ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin yazılı anlatım becerilerine, yazmaya yönelik motivasyonlarına ve kaygı düzeylerine olan etkisini araştırmaktır. Araştırmada, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen tercih edilmiştir. Uygulama sürecinden önce, araştırmacı tarafından ders planları ve etkinlik içerikleri hazırlanmıştır. Tezin yürütüldüğü süreçte, kolay ulaşılabilir örneklem yöntemine başvurulmuş ve araştırmacının görev yaptığı okuldan iki sınıf seçilmiştir. Bu sınıflardan biri deney grubu (40 öğrenci), diğeri ise kontrol grubu (41 öğrenci) olarak belirlenmiştir. Deney grubuna, analitik yazma ve değerlendirme modeline göre yapılandırılmış etkinlikler uygulanmış ve öğrencilere düzenli geri bildirimler sunulmuştur. Kontrol grubundaki öğrenciler ise mevcut Türkçe öğretim programı doğrultusunda ders işlemeye devam etmiş ve toplam 14 haftalık bir uygulama süreci tamamlanmıştır. Uygulama sonunda öğrencilerden elde edilen yazılı anlatım çalışmaları, araştırmacı ile birlikte iki Türkçe öğretmeni tarafından ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, analitik yazma ve değerlendirme modeliyle eğitim alan deney grubundaki öğrencilerin yazılı anlatım başarılarında ve yazma motivasyonlarında artış gözlenmiştir. Ancak, yazma kaygısı açısından iki grup arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, süreç odaklı yazma yaklaşımlarının Türkçe öğretim programlarında daha yaygın biçimde yer alması ve bu yaklaşımların sınıf içi yazılı anlatım etkinliklerinde Türkçe öğretmenleri tarafından aktif olarak kullanılması önerilmektedir. Anahtar Kelimeler : Analitik yazma, Süreç temelli yazma, Yazma motivasyonu, Yazma kaygısı, Yazma öğretimi
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the effect of the training based on the analytic writing and assessment model on the written expression skills, motivation for writing and anxiety levels of 7th grade middle school students. In the study, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was preferred. Before the implementation process, lesson plans and activity contents were prepared by the researcher. In the process of conducting the thesis, the convenience sampling method was used and two classes were selected from the school where the researcher worked. One of these classes was designated as the experimental group (40 students) and the other as the control group (41 students). In the experimental group, activities structured according to the analytic writing and assessment model were applied and regular feedback was provided to the students. The students in the control group continued to study in line with the existing Turkish curriculum and a total of 14 weeks of implementation was completed. At the end of the application, the written narrative works obtained from the students were evaluated separately by two Turkish teachers together with the researcher. According to the findings of the study, students in the experimental group who received training with the analytic writing and assessment model increased their writing achievement and writing motivation. However, no significant difference was found between the two groups in terms of writing anxiety. In line with the results obtained, it is recommended that process-oriented writing approaches should be included more widely in Turkish teaching programs and that these approaches should be actively used by Turkish teachers in classroom writing activities. Keywords : Analytical writing, Process-based writing, Writing motivation, Writing anxiety, Writing İnstruction