Uz lyr ve FL lyr örten çift yıldızlarının etv analizleri
Etv analysis of eclipsing binary stars UZ Lyr and FL lyr
  1. Tez No: 964201
  2. Yazar: ANIL TEMELCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM OSMAN SELAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez çalışmasında, belirli kriterlere göre seçilmiş UZ Lyr ve FL Lyr örten çift yıldız sistemlerinin güncel gözlemler ışığında dönem değişimi gösterip göstermediği ve olası değişimlerin temel nedenleri araştırılmıştır. Sistemlere ait Kepler, TESS ve yer tabanlı gözlemlerin minimum zamanı verilerine ek olarak, Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi'nde elde edilen fotometrik gözlemlerden hesaplanan yeni minimum zamanları da analizlere dahil edilmiştir. Her iki sistemin (O-C) diyagramlarında gösterdikleri karakter farklılıkları nedeniyle, incelemeler sistem özelinde farklı yöntemlerle gerçekleştirilmiştir. FL Lyr sisteminin Kepler minimumlarından oluşturulan (O-C) diyagramına iki farklı frekans analiz yöntemi uygulanmış, elde edilen frekansların anlamlılığı değerlendirilmiştir. Bu analizler sonucunda, literatürde önerilmiş olan FL Lyr b ötegezegeninin varlığı sorgulanmış ve geçerli/kuvvetli bir kanıt bulunamamıştır. UZ Lyr sistemi için ise yeni bir ışık eğrisi çözümü yapılarak sistemin mutlak parametreleri hassas bir şekilde tespit edilmiştir. UZ Lyr için gerçekleştirilen ETV analizinde, ilave bileşen(ler)e sahip olduğu varsayımı altında, ilave cisimlerin parametreleri hesaplanmış ve daha önce literatürde önerilmiş olanlarla karşılaştırılmıştır. Ayrıca, ilave cisimler için yörünge kararlılık analizleri de gerçekleştirilmiştir. Buna ek olarak, ışık eğrisi çözümünden elde edilen parametreler temel alınarak ve ETV analizinde ortaya konan çevrimsel değişimlerin zamanlama genliği ve dönem değerleri kullanılarak sistemdeki soğuk bileşenin olası manyetik aktivite çevrimi etkisinin parametreleri hesaplanmış ve bu mekanizmanın geçerliliği denetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two selected eclipsing binary systems, FL Lyr and UZ Lyr, were investigated to determine whether they exhibit orbital period variations based on recent observations, and to explore the possible physical mechanisms behind such variations. In addition to the minimum time data from Kepler, TESS and ground-based observations of the systems, new minimum times calculated from photometric observations obtained at Ankara University Kreiken Observatory were also included in the analysis. Due to the different characteristics in their (O-C) diagrams, the investigations were carried out with different methods specific to the system. Two different frequency analysis methods were applied to the (O-C) diagram created from the Kepler minima of the FL Lyr system and the significance of the obtained frequencies was evaluated. As a result of these analyses, the existence of the FL Lyr b exoplanet proposed in the literature was questioned and no valid/strong evidence was found. In the ETV analysis performed for UZ Lyr, under the assumption that it has additional component(s), the parameters of the additional objects were calculated and compared with those previously proposed in the literature. Additionally, orbital stability analyses for additional objects were also performed. Furthermore, based on the parameters obtained from the light curve solution and using the timing amplitude and period values of the cyclical changes revealed in the ETV analysis, the parameters of the possible magnetic activity cycle effect of the cooler component in the system were calculated and the validity of this mechanism was checked.