Nevşehir'de bulunan yer altı şehirlerinin mekânsal analizi ve koruma sorunları
Spatial analysis of underground cities i̇n Nevsehir and conservation problems
- Tez No: 964221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİRDEVS KULAK TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon ve Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı Nevşehir'de bulunan Derinkuyu, Kaymaklı, Kayaşehir, Mazı, Özkonak ve Tatlarindeki altı adet yeraltı şehrinin kuruluşları, kullanım amaçları, mekânların biçimlenişi hususlarında analiz yaparak bu alanlardaki koruma sorunlarının ortaya koyulmasıdır. Yöntem: Bu araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yaklaşımına dayanmaktadır. Araştırma kapsamında, Nevşehir ili sınırları içerisinde yer alan ve ziyarete açık durumda bulunan altı yeraltı şehri (Derinkuyu, Kaymaklı, Mazı, Özkonak, Tatlarin, Kayaşehir) incelenmiştir. Örneklem seçiminde kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde, doğrudan gözlem, fotoğraf dokümantasyonu ve doküman analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen veriler, betimsel analiz ve karşılaştırmalı değerlendirme teknikleriyle analiz edilmiştir. Yeraltı şehirlerinin mekânsal özellikleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş ve koruma sorunları belirlenmiştir. Bulgular: Çalışmada ele alınan Derinkuyu, Kaymaklı, Kayaşehir, Mazı, Özkonak ve Tatlarin yeraltı şehirlerinin mekânsal analizleri yapılmış benzerlik ve farklılıkları karşılaştırılarak tablo şeklinde sunulmuştur. Ayrıca bu mekânların hasar tespitleri yapılarak koruma sorunları bulgular kısmında sunulmuştur Sonuçlar: Çalışmanın sonucunda yeraltı şehirlerinde yapılan analizler sonucunda oluşturulan tablo ve bu yeraltı şehirlerindeki koruma sorunları ele alınarak bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of the study is to analyze the establishment, usage purposes and spatial formation of six underground cities in Nevşehir, namely Derinkuyu, Kaymaklı, Kayaşehir, Mazı, Özkonak and Tatlarin, and to reveal the conservation problems in these areas. Method: This research is based on a case study approach, a qualitative research method. Six underground cities (Derinkuyu, Kaymaklı, Mazı, Özkonak, Tatlarin, and Kayaşehir), located within the borders of Nevşehir province and open to visitors, were examined. Convenience sampling was used in the sample selection process. Data collection utilized direct observation, photographic documentation, and document analysis. The obtained data were analyzed using descriptive analysis and comparative evaluation techniques. The spatial characteristics of the underground cities were comparatively evaluated, and conservation issues were identified. Findings: The spatial analyses of the underground cities of Derinkuyu, Kaymaklı, Kayaşehir, Mazı, Özkonak and Tatlarin, which were discussed in the study, were made and their similarities and differences were compared and presented in a table. In addition, the damage assessments of these spaces were made and the conservation problems were presented in the findings section. Conclusions: As a result of the study, an evaluation was made by considering the table created as a result of the analyses made in the underground cities and the conservation problems in these underground cities.