Piercing the veil doctrine in English law
İngiliz hukukunda tüzel kişilik perdesinin kaldırılması doktrini
  1. Tez No: 964220
  2. Yazar: MELTEM KARATEPE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PETER JAFFEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Brunel University London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bir şirket, pay sahiplerinden ve maliklerinden ayrı bir tüzel kişidir (bkz. Salomon v A Salomon & Co Ltd [1897] AC 22).“Tüzel kişilik perdesinin kaldırılması”(veil of incorporation) olarak anılan bu ilke kural olarak mahkemeleri bağlar. Bununla birlikte, istisnai bazı hallerde hâkimler, kurumsal kişiliğin arkasındaki gerçek kişileri tespit etmek veya şirket şeklinin kötüye kullanıldığı durumlarda şirketin gerçek mahiyetini ortaya çıkarmak amacıyla şirket perdesini kaldırabilir ya da aralayabilir. Gerekçesi hukuk düzeninin, şirket yapılanmasının hile, kaçınma veya suistimal aracı olarak kullanılmasına izin vermemesidir. Kötüye kullanma ispatlandığında mahkemeler, Salomon'daki ayrılığı bir kenara bırakıp tüzel kişiliğin“ötesine”bakarak onu kontrol edenlere ulaşabilir. Bu tez, önce kurumsal kişilik ve sınırlı sorumluluk hakkındaki temel şirketler hukuku ilkelerini ana hatlarıyla ortaya koymakta, sonra“şirket tüzel kişilik perdesinin kaldırılması (veya aralanması)”kavramını tanımlayıp bağlamına oturtmakta ve ardından Anglo–Amerikan hukuk düzenlerinde perdeyi kaldırmanın başlıca gerekçelerini incelemektedir. Son olarak da çalışma önde gelen içtihatlar üzerinden yargısal ve kanunî dayanakları tarayarak, yalnızca istisnai senaryolar için geçerli bir sonuç seti ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
A corporation is a legal person distinct from its shareholders and owners (see Salomon v A Salomon & Co Ltd [1897] AC 22). This principle—often termed the“veil of incorporation”—ordinarily binds the courts. However, in limited circumstances judges may pierce or lift the corporate veil to identify the individuals behind the entity or to expose the company's real substance where the corporate form is being misused. The rationale is straightforward: the law will not allow the corporate structure to serve as an instrument of fraud, evasion, or abuse. Where misuse is shown, courts may disregard Salomon's separateness and look through the entity to its controllers. This dissertation first outlines core company-law principles on corporate personality and limited liability; next defines and contextualizes“piercing (or lifting) the corporate veil”; then analyses the principal grounds for veil-piercing in common-law jurisdictions; and finally surveys the judicial and statutory bases for lifting the veil through leading case law, before drawing conclusions on a set of exceptional scenarios.