Van mutfak kültürünün şekillenmesinde Urartu medeniyetinin rolü ve yansımaları
The role and reflections of the Urartian civilization in shaping the culinary culture of Van
  1. Tez No: 964246
  2. Yazar: ÜMİT CAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Archeology, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Van ili, bulunduğu Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki ilk devlet yapılanmasının görüldüğü bölge olması sebebiyle kültürel anlamda önemli bir konumdadır. Bu durum ilin sahip olduğu zenginliklerin kaynağının tarihsel açıdan anlaşılmasını sağlamaktadır. İlde birçok medeniyet farklı zamanlarda hüküm sürmüştür. Bu medeniyetlerin en önemlilerinden biri ve Van ilini en çok etkileyeni Urartu Medeniyetidir. Bir kültürün tanınması ve tanıtılması için geçmişiyle bağ kurması elzemdir. Bu çalışmada da Van mutfak kültürünün şekillenmesinde Urartu medeniyetinin nasıl bir rol oynadığı ve yansımalarının neler olduğu sorularının cevaplanması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Urartu Medeniyeti ile ilgili doküman incelemesi gerçekleştirilmiş ve elde edilen bilgiler içerik analizine tabii tutulmuştur. Bu analizden hareketle Van mutfak kültürünün envanterinin ayrıntılı biçimde çıkartılması için yarı yapılandırılmış görüşme formu oluşturulmuştur. Yarı yapılandırılmış görüşme formu 26 Haziran-11 Temmuz 2024 tarihleri arasında Van'ın ilçelerinde yaşayan ve mutfak kültürü hakkında bilgisi olan 50 yaş üstü 34 katılımcıya saha çalışması yapılarak uygulanmıştır. Bulgular önce içerik analizi bulguları, ardından görüşme bulguları olmak üzere iki başlıkta sunulmuştur. Tartışma bölümünde içerik analizi ve görüşme bulguları karşılaştırılarak Urartu Medeniyetinin Van mutfak kültürü üzerindeki yansımaları tespit edilmeye çalışılmıştır. Özellikle tüketilen et ve baklagil çeşitlerinde bir kültürel sürekliliğin olduğu;“kavurma”ve“keledoş”gibi yemeklerin bu kültürel sürekliliğin bir sonucu olduğu düşünülmüştür. Sonuç olarak Urartu Medeniyetinin Van mutfak kültürü üzerinde belirli yönleriyle hâlâ etkin olduğu ve bu kültürün şekillenmesinde önemli bir rol oynadığı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Van Province holds a significant cultural position as it was the first region in Eastern Anatolia to witness state formation. This status highlights the importance of understanding the region's rich heritage through a historical lens. Over time, many civilizations have ruled the area, with the Urartian Civilization being one of the most influential in shaping Van's cultural identity. Establishing a connection with the past is essential for recognizing and promoting the cultural heritage. This study aims to explore the influence of the Urartian Civilization on the development of Van's culinary culture and identify its lasting reflections. To this end, a document analysis of sources related to the Urartians was conducted, followed by content analysis. Based on the findings, a semi-structured interview form was developed to detail the inventory of Van's culinary culture. Fieldwork was carried out between June 26 and July 11, 2024, involving 34 participants over the age of 50 from various districts of Van, all knowledgeable about local culinary traditions. The findings are presented in two sections: content analysis results and interview findings. In the discussion section, these results were compared to identify the Urartian influences on Van's cuisine. A cultural continuity, especially in the consumption of meat and legumes, was observed dishes like“kavurma”and“keledoş”are considered products of this continuity. The study concludes that the Urartian Civilization continues to have a notable impact on Van's culinary culture and has played a significant role in its historical development.