Characterization of cd44v6-targeting human antibody fragments against head and neck squamous cell carcinomas
Baş ve boyun yassı hücreli karsinomlarına karşı CD44v6'ya yönelik insan antikor parçalarının karakterizasyonu
- Tez No: 964259
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARİKA NESTOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Tıbbi Biyoloji, Biotechnology, Medical Biology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Uppsala Universitet
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Artan kanser hasta sayısı, bilim insanlarını insanları kurtaracak veya yaşamlarını uzatacak etkili bir çözüm bulmaya yönlendiriyor. Ancak yalnızca tedaviye odaklanmak yeterli değil. Tümör bölgesinin hassas bir şekilde tanımlanması ve ardından tedavi edilmesi, özellikle baş ve boyun yassı hücreli karsinomları (HNSCC) gibi yüksek metastaz olasılığı olan kanserlerde giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu durum, tümörlerin hedeflenmesi konusunu gündeme getiriyor. Ancak, belirli bir kanser türüne özgü bir molekülü bulmak ve başarıyla hedeflemek oldukça fazla çalışma gerektirir. Bu çalışmada, insan proteini CD44v6'ya karşı tasarlanmış sekiz Fab´ fragmentinin etkileşim kinetiklerini, otomatik radyoimmün analiz teknolojisi ve farklı etkileşimlerin dağılımını hesaplayıp görselleştirebilen matematiksel bir araç kullanarak karakterize ettim. Hedefle olan in vitro etkileşimlerin afinitelerine bağlı olarak bunlardan biri en umut verici olarak seçildi. Bu fragmenti farklı bir hücre hattında daha fazla analiz ettim ve benzer sonuçlar elde ettim; ancak bağlanma ve ayrılma hız sabitlerinde küçük farklılıklar vardı. Ardından (danışmanım ve hayvan deneyleri konusunda uzman bir kişiyle birlikte) tümör taşıyan çıplak fareler üzerinde bir in vivo deney gerçekleştirdik ve sonuçların in vitro ile korelasyon gösterip göstermediğini analiz ettim. Elde ettiğimiz sonuç oldukça beklenmedikti. Hedefe çok düşük afinite gösteren bir antikor fragmenti alan kontrol grubu, fragmenti biraz daha yüksek oranda almayı başardı; ancak istatistiksel analizlere göre fark anlamlı değildi. Ayrıca, çoğu organda özgül olmayan bir alım gözlendi; özellikle tiroidde bu alım oldukça yüksekti. Bu sonuçlara dayanarak, işaretli bileşiğin vücut içinde parçalandığı ve tümöre özgü olarak iletilemediği speküle edilebilir. Gelecekteki çalışmalar, bu fragmentin farklı radyoizotoplarla ve farklı işaretleme teknikleriyle etiketlenmesine odaklanabilir.
Özet (Çeviri)
The increasing number of cancer patients urge scientists to find an effective solution that will help saving people or extending their lives. However, focusing only on treatment is not enough. Defining the tumor area precisely and then treating it gains more and more importance, especially in cancers with high metastasis probabilities such as head and neck squamous cell carcinomas (HNSCC). This brings the issue of targeting the tumors. However, finding and successfully targeting a molecule to a specific type of cancer requires a lot of work. In this study, I characterized eight Fab´ fragments' interaction kinetics that were designed against the human protein CD44v6 by using automated radio-immuno assay technology and a mathematical tool that can calculate and plot the distribution of different interactions. Depending on the affinity values of the interactions with the target in vitro one of them was chosen as the most promising one. I further analyzed the fragment on a different cell line which gave similar results with slightly different association- and dissociation-rate constants. We (together with my supervisor and an expert in animal handling) went on, performed an in vivo experiment on tumor bearing nude mice and I analyzed the results to see if the results would correlate with in vitro. What we obtained was quite unexpected. The control group, which received an antibody fragment that showed very poor affinity to the target, was able to uptake the fragment in a slightly higher ratio, even though the difference was not significant according to the statistical analysis. Moreover, in most of the organs, there was an unspecific uptake, especially high in the thyroid. Depending on these results, it can be speculated that the labeled compound was degraded within the body and could not be delivered to the tumor specifically. Future studies might focus on labeling this fragment with different radionuclides and with different labeling techniques.