Çizgi romanlarda küyerelleşme; Manga çizgi romanı
Globalization in comic books; Manga comic books
- Tez No: 964269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİYE GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Küyerelleşme, küresel ve yerel kültürel öğelerin karşılıklı etkileşim içinde dönüştüğü bir süreçtir. Küreselleşmenin, kültürleri homojenleştiren tek yönlü bir akış olmadığı; yerel kimliklerin küresel düzlemde yeniden üretildiği, biçimlendiği ve çoğu zaman direnç gösterdiği bir dinamik olarak anlaşılmasını sağlar. Küyerelleşme yaklaşımı, kültürel ürünlerin tek biçimli bir küresel yapı içinde erimediğini, aksine yerel bağlamlarla bütünleşerek yeni anlamlar kazandığını savunur. Bu çerçevede, medya ürünleri ve görsel anlatılar, küyerelleşmenin en görünür örneklerinden biri olarak değerlendirilmelidir. Bu çalışma, Japon manga çizgi romanlarının küresel dolaşımdaki konumunu küyerelleşme kuramı çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Kültürel küreselleşmenin bir ürünü olarak değerlendirilen mangalar, yalnızca Japon kültürel sembollerini içermekle kalmayıp, farklı toplumlarda yeniden anlamlandırılarak yerel kültürel öğelerle harmanlanmakta ve bu yönüyle küyerel bir yapıya bürünmektedir. Araştırmada küyerelleşmenin sadece yerel olanın küresel karşısında korunması değil; yerel ve küreselin etkileşim içinde dönüştüğü bir süreç olduğu vurgulanmaktadır. Çalışmada nitel yöntem benimsenmiş,“Astro Boy”,“Kaptan Tsubasa”,“Akira”,“Dragon Ball”ve“Pokemon”gibi manga örnekleri üzerinden kültürel temsiller, sembolik etkileşim biçimleri ve görsel anlatım stratejileri analiz edilmiştir. Bu eserlerin sadece Japon toplumunun değerlerini yansıtmadığı, aynı zamanda küresel ölçekte tüketilen ortak bir anlatı zemini sunduğu görülmektedir. Medya teknolojilerinin ve dağıtım stratejilerinin etkisiyle, manga anlatıları farklı coğrafyalarda farklı alımlama biçimlerine konu olmakta; bu da manga kültürünün çok merkezli bir yapıya evirilmesine neden olmaktadır. Manga çizgi romanları küyerelleşmenin kültürel çoğulluk, melezleşme ve etkileşim ilkelerini somutlaştıran anlatılar olarak değerlendirilmektedir. Çalışma bu bağlamda yalnızca manga özelinde değil; görsel kültür, medya, tasarım ve kültürel kuramlar arasındaki ilişkiyi incelemek isteyen araştırmacılara da katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Glocalization is a process through which global and local cultural elements mutually interact and transform. It challenges the notion of globalization as a one-way homogenizing force by emphasizing that local identities are re-produced, reshaped, and often show resistance within global contexts. The glocalization approach asserts that cultural products do not dissolve into a uniform global structure but rather gain new meanings by integrating with local contexts. In this regard, media products and visual narratives are among the most visible examples of glocalization. This study aims to examine the position of Japanese manga comics within global circulation through the lens of glocalization theory. Considered a product of cultural globalization, mangas not only incorporate Japanese cultural symbols but are also reinterpreted in various societies by blending with local cultural elements, thereby acquiring a glocal character. The research highlights that glocalization is not merely about preserving the local in the face of the global, but rather about the dynamic transformation born from their interaction. Adopting a qualitative methodology, the study analyzes cultural representations, symbolic interaction forms, and visual storytelling strategies through selected manga works such as Astro Boy, Captain Tsubasa, Akira, Dragon Ball, and Pokémon. These works are found to reflect not only the values of Japanese society but also offer a common narrative platform consumed on a global scale. With the influence of media technologies and distribution strategies, manga narratives are received differently across geographies, leading to the evolution of manga culture into a multi-centered structure. Manga comics are thus regarded as narratives that embody the principles of cultural plurality, hybridity, and interaction characteristic of glocalization. In this context, the study aims to contribute not only to manga-specific literature but also to researchers interested in the intersection of visual culture, media, design, and cultural theory.