Integration von Literatur und performanzorientiertem Lernen in den DaF-Unterricht. Eine exemplarische Studie auf Basis des Romans 'Grüne Gurken' von Lena Hach.
Edebiyat ve performans odaklı öğrenmenin DaF- derslerine entegrasyonu. Lena Hach'ın 'Grüne Gurken' adlı romanından uyarlanan örnek bir çalışma.
  1. Tez No: 965902
  2. Yazar: SÜHEYLA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KATHARİNA MARİA MÜLLER - ESENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
“Edebiyat ve performans odaklı öğrenmenin DaF- derslerine entegrasyonu. Lena Hach'ın ”Grüne Gurken“ adlı romanından uyarlanan örnek bir çalışma.”başlıklı bu tez, Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Almanca öğretmenliği yüksek lisans programı kapsamında yüksek lisans tezi olarak yazılacaktır. Bu çalışmanın amacı, yabancı dil olarak Almanca öğrenen öğrencilerin öğrenme motivasyonlarını artırmak ve onlara edebi metinler ve performans odaklı öğrenme stratejileri aracılığıyla yenilikçi bir yaklaşım sunmaktır. Küreselleşme ve ülkeler arasında artan yakınlaşma göz önünde bulundurulduğunda, çok dilliliğe duyulan ihtiyaç eğitimde, ekonomide, sosyal ve kültürel alanda daha da acil hale gelmektedir. Eğitim politikaları yabancı dil becerilerini kapsamlı bir şekilde teşvik etmeye devam etmektedir ve bu durum Türkiye'de yabancı dil olarak Almanca için de geçerlidir. Bu çalışma, 14-18 yaş arası B2 seviyesinde Almanca bilen lise öğrencileri için edebi metinler ve performansa dayalı yaklaşımlarla Almanca dersleri tasarlayarak öğrencilerin motivasyonunu artırmayı ve yenilikçi öğrenme stratejileri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Edebiyat ve performansın yabancı dil sınıflarında öğretim materyali olarak kullanımına ilişkin çok sayıda kaynak ve öğrenmeye somut katkılarına ilişkin akademik araştırmalar bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, mevcut yaklaşımlara ve araştırma tartışmalarına genel bir bakış sağlamaktır. Bu çalışma, Almanca derslerinde öğrencilerin dil seviyelerine, yaş gruplarına ve ilgi alanlarına uygun edebi metinlerin kullanımının ve bunların sınıf içinde performatif olarak gerçekleştirilmesinin dil becerilerinin gelişimine nasıl katkıda bulunabileceğini incelemektedir. Bu amaçla, öncelikle yabancı dil derslerinde edebi metinlerin olası kullanımları analiz edilmiş ve sunulmuştur. Özellikle, Lena Hach'ın 2019 yılında yayınlanan“Grüne Gurken”adlı romanına dayanan bu tez, öğrencilerin dilsel ve kültürel yeterliliklerini genişletmeyi amaçlayan çeşitli edebi didaktik alıştırmalar ve görev formatları geliştirmektedir. Çalışmada sunulan yaratıcı çalışma ve görev formatları üç aşamaya ayrılmıştır: kitabı okumadan önce, okuma sırasında ve okuma sonrasında. Daha geleneksel alıştırma ve görev formatlarına ek olarak, konuyla ilgili doğal oyunlar, yaratıcı yazma, şiir yarışmaları, raporlar, radyo oyunları / podcast'ler, çizgi romanlar / çizimler ve kısa filmler de potansiyel öğretim kavramları için burada sunulmaktadır. Bu görev ve çalışma formatlarının amacı, B2 Almanca seviyesine sahip öğrencilerin yabancı dil becerilerini, özellikle de konuşma becerilerini ve kelime dağarcıklarını edebi metinler aracılığıyla önemli ölçüde geliştirmelerini sağlamaktır. Edebi metinlerle çalışarak öğrencilerin motivasyonlarının yanı sıra kültürlerarası duyarlılıklarının da geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Farklı ve yenilikçi yöntemlerin bir araya getirilmesiyle, edebi metinlerin kullanımı yoluyla Almanca derslerinin verimliliğinin artırılması hedeflenmektedir. Bu çalışma, öncelikle ilgili araştırma literatürünü sunarak ve kategorize ederek literatür temelli bir yaklaşım benimsemektedir. Uygulamaya dayalı ana bölümde,“Grüne Gurken”romanı için öğretim konseptleri, alıştırmalar ve görev formatları oluşturulmuş, sunulmuş ve daha önce geliştirilen çerçeve temelinde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis entitled 'Integration of literature and performance-orientated learning in GFL lessons. An exemplary study based on the novel 'Grüne Gurken' by Lena Hach' was written as a master's thesis as part of the German teaching degree programme at the Institute of Education at Marmara University. The aim of this study is to increase the learning motivation of students learning German as a foreign language and to provide them with an innovative approach through literary texts and performance-orientated learning strategies. In view of globalisation and the increasing rapprochement between countries, the need for multilingualism is becoming ever more urgent in education, the economy and the social and cultural sphere. Education policies continue to promote foreign language skills extensively, and this is also the case for German as a foreign language in Turkey. The present study aims to increase students' motivation and develop innovative learning strategies by designing German lessons with literary texts and performance-based approaches for high school students aged 14 to 18 who have a B2 level in German. There are numerous sources on the use of literature and performance as teaching materials in the foreign language classroom, and there is academic research on the concrete contribution they make to learning. The aim of this study is to provide an overview of existing approaches and research discussions. The present study examines how the use of literary texts that correspond to the language level, age group and interests of the pupils in German lessons, as well as their performative realisation in the classroom, can contribute to the development of their language skills. To this end, the possible uses of literary texts in foreign language lessons were first analysed and presented. Specifically, based on the novel 'Grüne Gurken' by Lena Hach, published in 2019, this thesis develops various literary didactic exercises and task formats that aim to expand pupils' linguistic and cultural competences. The creative work and task formats presented in the study are divided into three phases: before reading the book, during reading and after reading. In addition to more traditional exercise and task formats, topic-related scenic games, creative writing, poetry slams, reports, radio plays/podcasts, comics/drawings and short films are also presented here for potential teaching concepts. The aim of these task and work formats is to enable pupils with a B2 level in German to significantly improve their foreign language skills, in particular their speaking skills and vocabulary, through literary texts. By working with literary texts, the aim is to promote the motivation of the pupils as well as their intercultural sensitivity. By incorporating different and innovative methods, the aim is to increase the efficiency of German lessons through the use of literary texts. This study takes a literature-based approach by first presenting and categorising relevant research literature. In the practice-based main section, teaching concepts, exercises and task formats for the novel 'Grüne Gurken' are created, presented and explained on the basis of the previously developed framework.