Üniversitesi öğrencilerinin sportif faaliyetlere katılım düzeyi ve iletişim becerileri arasındaki ilişkinin bazı değişkenler bakımından incelenmesi
The investigation of the relationship between university students' participation in sports activities and their communication skills in terms of some variables
  1. Tez No: 964277
  2. Yazar: SERHILDAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHSİN DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı üniversitesi öğrencilerinin sportif faaliyetlere katılım düzeyi ve iletişim becerileri arasındaki ilişkinin bazı değişkenlere göre incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Diyarbakır genelinde 2024-2025 eğitim -öğretim yılı lisans düzeyinde öğrenim gören üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini kolay örnekleme yöntemiyle belirlenmiş 203 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu Korkut ve Bugay (2014) tarafından geliştirilen İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan normallik analizleri sonucunda verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiş olup parametrik testler kullanılmıştır. İkili grup karşılaştırılmasında“Bağımsız Örneklem T Testi”, ikiden fazla gurup karşılaştırmasında ise“Tek Yönlü ANOVA”testinden, gruplar arasındaki farklılıkları ortaya koymak için Post Hoc, ele alınan değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla“Korelasyon Testi”uygulanmıştır. Anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak dikkate alınmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinin spora katılımlarının“kendini ifade etme ve etkili dinleme”alt boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklılaştığı; spor yapan üniversite öğrencilerinin iletişim becerilerinin, spora katılım yılı değişkenine göre iletişim kurma isteği alt boyutunda istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılaştığı; spora katılım ile üniversite öğrencilerinin iletişim becerilerindeki kendini ifade etme ve etkili dinleme alt boyutları arasında zayıf düzeyde negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Lisans düzeyinde öğrenim görmekte olan üniversite öğrencilerinin spor yapma durumlarının iletişim becerileri üzerinde düşük düzeyde bir etkisi olduğu ve spor yapma durumlarının ve spor yılının iletişim becerileri üzerinde anlamlı farklılık ortaya çıkardığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to examine the relationship between university students' level of participation in sports activities and their communication skills based on certain variables. Materials and Methods: In the study, the relational survey model, which is one of the quantitative research methods, was used. The universe of the research consists of university units that are monitoring undergraduate levels in the 2024-2025 academic year in Diyarbakır. The sample of the study consists of 203 undergraduate students determined by the convenience sampling method. As a data collection tool in the study, the Personal Information Form prepared by the researcher and the Communication Skills Assessment Scale developed by Korkut and Bugay (2014) were used. As a result of normality analyses, it was determined that the data showed a normal distribution and parametric tests were used. For the comparison of two groups, the“Independent Samples T-Test”was applied; for the comparison of more than two groups, the“One-Way ANOVA”test was utilized, and the Post Hoc test was conducted to reveal differences between groups. To examine the relationship between the variables considered, the“Correlation Test”was applied. The significance level was set at p<0.05. Findings: It was found that there was a statistically significant difference in the sub-dimensions of“self-expression and effective listening”with the university students participating in the study doing sports; that the communication skills of the university students doing sports according to the sports year variable differed statistically significantly in the sub-dimension of willingness to communicate; and that there was a positive, medium-low level significant relationship between the sports status and the communication skills of the university students in the sub-dimensions of self-expression and effective listening. Result: It was concluded that university students pursuing undergraduate education have a low level of impact of engaging in sports on their communication skills, and that engaging in sports and the year of sporting activity cause significant differences in communication skills.