Obez bireylerde fonksiyonel inspiratuar kas eğitiminin etkinliğinin incelenmesi
Investigation the effectiveness of functional inspiratory muscle training in obese individuals
- Tez No: 964305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET AKINCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmanın amacı, obez bireylerde, fonksiyonel inspiratuar kas eğitiminin (İKE) kardiyometabolik belirteçler, vücut kompozisyonu, fonksiyonel kapasite, periferik kas kuvveti, solunum fonksiyonu, solunum kas performansı ve fiziksel aktivite düzeyi üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun 25-60 yaş arası 51 obeziteli birey alındı ve Aerobik ve Dirençli Egzersiz Grubu (ADEG) (n=17), Fonksiyonel İnspiratuar Kas Eğitimi Grubu (FİKEG) (n=17) ve Kontrol Grubu (KG) (n=17) olmak üzere üç gruba randomize edildi. Egzersiz programları, fizyoterapist gözetiminde 10 hafta boyunca, haftada 3 gün 60 dakika sürecek şekilde uygulandı. ADEG; aerobik ve dirençli egzersizlerden, FİKEG; aerobik, dirençli egzersizler ve İKE'den oluştu. KG'ye fiziksel aktivite ve egzersizin önemi hakkında tek seferlik sözlü bilgilendirme yapıldı. Çalışma öncesi ve sonrasında, katılımcıların kardiyometabolik belirteçleri laboratuvar analizi ile, vücut kompozisyonu biyoelektrik empedans analizi ile, periferik kas kuvveti dinamometre ile, fonksiyonel kapasite 6 dakika yürüme testi ile, solunum fonksiyonu spirometre ile, solunum kas kuvveti ağız içi basınç ölçer ile, solunum kas enduransı İKE cihazı ile ve fiziksel aktivite düzeyi giyilebilir aktivite monitörü ile değerlendirildi. Çalışmanın sonunda, egzersiz gruplarının memnuniyet düzeyi Global Değişim Ölçeği ile değerlendirildi. 45 kişi çalışmayı tamamladı. ADEG ve FİKEG'de kardiyometabolik belirteçler, vücut kompozisyonu, periferik kas kuvveti ve fonksiyonel kapasitede gözlenen iyileşme benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of functional inspiratory muscle training (IMT) on cardiometabolic markers, body composition, functional capacity, peripheral muscle strength, respiratory function, respiratory muscle performance, and physical activity level in individuals with obesity. Fifty-one individuals with obesity (ages 25–60) meeting the inclusion criteria were randomly assigned to three groups: Aerobic and Resistance Exercise Group (AREG) (n=17), Functional Inspiratory Muscle Training Group (FIMTG) (n=17), and Control Group (CG) (n=17). AREG consisted of aerobic and resistance exercises, FIMTG consisted of aerobic, resistance exercises and IMT. The physiotherapist-supervised exercise programs were conducted over 10 weeks, three times per week, with 60-minute sessions. The CG received one-time information on the benefits of physical activity and exercise. Pre- and post-intervention assessments included cardiometabolic markers (laboratory analysis), body composition (bioelectrical impedance), peripheral muscle strength (dynamometer), functional capacity (6-minute walk test), respiratory function (spirometer), respiratory muscle strength (intraoral pressure meter), respiratory muscle endurance (IMT device), and physical activity levels (wearable activity monitor). At the end of the study, satisfaction levels of the exercise groups were assessed using the Global Change Scale. 45 participants completed the study. Improvements in cardiometabolic markers, body composition, peripheral muscle strength, and functional capacity were similar in AREG and FIMTG (p>0.05). FIMTG was superior to the other groups in terms of step count, peak inspiratory flow (PEF), forced expiratory flow (FEF 25-75), maximum inspiratory pressure (MIP) and respiratory muscle endurance. Functional IMT can be preferred as a time-effective method that can be integrated into preventive rehabilitation exercise programs in individuals with obesity.