Kudret narı (Momordica charantia) çekirdek ve meyve ekstresinin östrojene duyarlı endometrium kanseri hücrelerinde genomik olmayan östrojen reseptör sinyal yolağı üzerinden antiproliferatif etkisinin değerlendirilmesi
Antiproliferative effect of bitter melon (Momordica charantia) seed and fruit extract through the non-genomic estrogen receptor signal pathway on estrogen-sensitive endometrium cancer cells
  1. Tez No: 964311
  2. Yazar: KARDELEN AZGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CUMAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Fitofarmasötik içeriği ve anti-kanser nitelikleri nedeniyle, Momordica charantia son yıllarda tamamlayıcı bir ilaç olarak büyük ilgi görmüştür. Bu araştırmanın bulguları, Momordica charantia çekirdek (McÇE) ve meyve (McME) özütlerinin hem genomik olmayan östrojen reseptörü sinyal yolunu hem de RL95-2 hücrelerinin göçünü ve çoğalmasını engellediğini göstermektedir. McÇE ve McME sırasıyla 134,8 μg/mL ve 165,9 μg/mL IC50 değeri ile hücre büyümesini engellemiştir. Az miktarda 17-β-Östradiol'ün (1nM) kısa süreli (15 dakika) uygulanması, genomik olmayan sinyal kinazları P38MAPK, ERK1/2 ve AKT'nin yanı sıra kaspaz-9'un aktivasyonunu artırmıştır. McÇE (50 ve 100 μg/mL) ve McME (75 ve 150 μg/mL) ile tedavi P38MAPK, ERK1/2 ve AKT aktivasyonunu ve kaspaz-9 fosforilasyonunu önemli ölçüde azaltmıştır. Ayrıca, McÇE ve McME ile muamele, hücre göçü deneyinde çiziğin göreceli olarak kapanmasında önemli bir azalmaya neden olmuştur. Araştırmamıza göre, Kudret narı tohumları ve meyveleri, genomik olmayan östrojen reseptörü sinyal yolu kinazlarını inhibe ederek endometriyal karsinom hücrelerini öldürme yeteneğine sahip biyoaktif bir bileşen veya bileşikler içermektedir. Bu da meyve ve tohumların potansiyel bir antikanser ilaç kaynağı olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to its phytopharmaceutical content and anti-cancer qualities, Momordica charantia has attracted a lot of interest as a supplementary medicine in recent years. The findings of this investigation demonstrate that Momordica charantia seed (McSE) and fruit (McFE) extracts block both the non-genomic estrogen receptor signaling pathway and the migration and proliferation of RL95-2 cells. McSE and McFE blocked cell growth with an IC50 value of 134,8 μg/mL and 165,9 μg/mL respectively. A short-term (15 min) administration of a small amount of 17-β-estradiol (1 nM) boosted the activation of the non-genomic signaling kinases P38MAPK, ERK1/2, and AKT, as well as caspase-9. Treatment with McSE (50 and 100 μg/mL) and McFE (75 and 150 μg/mL) significantly reduced the activation of P38MAPK, ERK1/2 and AKT and the phosphorylation of caspase-9. Further, treatment with McSE and McFE caused a significant reduction in relative closure of scratch in cell migration assay. According to our research, Momordica charantia seeds and fruits contain a bioactive component or compounds that have the ability to kill endometrial carcinoma cells by inhibiting non-genomic estrogen receptor signaling pathway kinases. This suggests that the fruit and seeds could be a potential source of anticancer medications.