Mini fırın ürününün ön çerçeve sacının şekillenmesinin deneysel ve sayısal olarak incelenmesi
Experimental and numerical investigation of the forming of the front frame sheet of a mini oven product
- Tez No: 964312
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada endüstriyel beyaz eşya sanayisinde üretilen dikdörtgen geometriye sahip mini fırın ön çerçeve sacının şekillenmesi deneysel ve sonlu elemanlar metodu ile sayısal olarak incelenmiştir. Projenin amacı mini fırının parçası olan ön çerçeve sacının üretim süresini düşürmek ve üretim adetini ve kalitesini arttırmaktır. İlk etapta ön çerçeve sacının 2 ayrı kalıpta üretimi deneysel ve sayısal olarak şekillendirilecektir. Sonra bu iki ayrı kalıplama işlemini birleştirip ön çerçeve sacının sonlu elemanlar metodu ile sayısal şekillenmesini tek kalıpla üretimi incelenecektir. Derin çekme kalıp tasarımları SolidWorks programında tasarlanmış, genel sıvama parametreleri ve kalıp boşluğu, sac kalınlığına bağlı olarak hesaplanıp uygulanmıştır. Ön çerçeve sac plakası kolay şekillenebilirliği açışından 0.5 mm kalınlığında Erdemir 6111 kalite DC01 sac plaka kullanılmıştır. Sayısal analizler Dinamik kodu kullanan ANSYS Workbench paket programı kullanılarak oluşturulmuş ve modeller çözümlenmiştir. Tek kalıpla üretimin sayısal analizlerinde pot çemberinin uyguladığı basınç ve erkek kalıbın etkisi altında sacın davranışı incelenmiş ve olası kırışmalar, yırtılmalar, çatlaklar, gerilme dağılımları ve deformasyonlar incelenmiştir. Yapılan analizler ve deneysel çalışmalar sonucunda, ön çerçeve sacının tek kalıpla üretiminin mümkün olduğu ve üretim sürecinde verimliliğin artırılabileceği görülmüştür. Sayısal analizlerden elde edilen sonuçlar ile deneysel bulgular arasında yüksek derecede uyum sağlanmış, parça üzerinde beklenen kalite kriterleri karşılanmıştır. Böylece çalışma, hem üretim süresini kısaltma hem de üretim adet ve kalitesini artırma hedeflerini başarıyla gerçekleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the shaping of the front frame sheet of a mini oven with a rectangular geometry, commonly used in the industrial home appliance industry, was investigated experimentally and numerically using the finite element method. The main of the project is to reduce the production time of the mini oven front frame sheet and to increase the production quantity and quality. In the first stage, the front frame sheet will be formed experimentally and numerically using two separate dies. Afterwards, these two forming processes will be combined, and the numerical forming of the front frame sheet with a single die will be investigated using the finite element method. Deep drawing die designs were designed in the SolidWorks program, general rounding parameters and die cavity were calculated and applied depending on the sheet metal thickness. For the front frame sheet metal, 0.5 mm Erdemir 6111 quality DC01 sheet metal plate was used for easy formability. Numerical analyses were created using the ANSYS Workbench package program, which uses Explicit Dynamic code, and the models were solved. In the numerical analyses of single-die production, the behavior of the sheet under the pressure applied by the blank holder and the effect of the punch was examined, and possible wrinkling, tearing, cracking, stress distributions, and deformations were investigated. As a result of the analyses and experimental studies, it has been demonstrated that the production of the front frame sheet with a single die is feasible and that the efficiency of the manufacturing process can be improved. A high level of consistency was observed between the numerical analysis results and the experimental findings, and the expected quality criteria for the part were successfully achieved. Thus, the study has successfully fulfilled its objectives of reducing production time while increasing production quantity and quality.