Drosophıla melanogaster'de sisplatin ve valproik asit'in indüklediği genotoksisiteye karşı kudret narı'nın (Momordıca charantıa L.) etkisi
Effect of bitter melon (Momordica charantia l.) against cisplatin and valproic acid induced genotoxicity in drosophila melanogaster
  1. Tez No: 577522
  2. Yazar: ÇAĞLA ERSÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ALTUN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kanser, genetik ve çevresel koşulların etkisiyle hücrelerin kontrolsüz bölünmesi ve çoğalması ile ortaya çıkan kompleks bir hastalıktır. Standart olarak uygulanan kanser tedavi yöntemlerinden kemoterapide, kanser hücrelerini öldürmek için kullanılan sitotoksik antineoplastik ajanlar başroldedir. Bununla birlikte, antikonvülsan kullanan hastalar antineoplastik bir ajanı da kullanmayı gerektiren kanser tedavi sürecine girebilmektedir. Antineoplastiklerin toksik etkisinin, birlikte uzun süreli kullanılan antiepileptiklerle daha çok arttığı bilinmektedir. Kanser gibi birçok hastalığın tedavisinde çeşitli bitkilere ait etken maddeler kullanılmaktadır. Bu çalışmanın ilk aşamasında, 0,05 mM sisplatin (CP) ve valproik asit (VPA) ile 1,25; 2,5 ve 5 mg/mL dozlarında kudret narı (Momordica charantia, MC) bitkisine ait çekirdek ve meyve ekstreleri uygulanan Drosophila melanogaster bireylerinin hayatta kalış oranları belirlenmiştir. İkinci aşamada ise, aynı dozlarda antineoplastik ve antikonvülsan ile MC bitkisine ait ekstrelere maruz kalan 72±4 saatlik transheterozigot larvalarda Somatik Mutasyon ve Rekombinasyon Testi (SMART) ile genotoksik/antigenotoksik etkiler saptanmıştır. Sonuç olarak, yalnızca kimyasal ajan uygulanan gruplar ile kimyasal ajanlarla birlikte bitki ekstrelerinin uygulandığı deney grupları arasında gözlenen somatik mutasyon ve rekombinasyon oranlarının istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür (p< 0,05).
Özet (Çeviri)
Cancer is a complex disease that is caused by uncontrolled division and proliferation of cells under the influence of genetic and environmental conditions. Cytotoxic antineoplastic agents are the mainstay in order to kill cancer cells in chemotherapy methods used as a standard in cancer treatment. However, patients taking anticonvulsants may also undergo cancer treatment which requires the use of an antineoplastic agent. It is known that the toxic effect of antineoplastics increases during a long time with using antiepileptics. The active substances of various plants have been used in the treatment of many diseases especially cancer. In the first stage of this study, survival rates were determined in Drosophila melanogaster individuals treated with 0,05 mM cisplatin (CP) and valproic acid (VPA), and 1,25; 2,5 and 5 mg/mL doses of bitter melon (Momordica charantia, MC) seed and fruit extracts. In the second stage, genotoxic/antigenotoxic effects were determined by Somatic Mutation and Recombination Test (SMART) on 72±4 hours of transheterozygote larvae exposed to the same doses of antineoplastic, anticonvulsant and MC plant extracts. As a result, it was observed that the rates of somatic mutation and recombination between the groups treated with only chemical agents and experimental groups with plant extracts plus chemical agents were statistically significant (p< 0,05).