Fasulye (phaseolus vulgaris L.) genotiplerinin tarla şartlarında soğuğa dayanıklılığının belirlenmesi
Determination of cold resistance of common beans (phaseolus vulgaris L.) under field conditions
- Tez No: 96432
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK KANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Araştırma, 38 fasulye hat ve çeşidinin Atatürk Üniversitesi 4 nolu Deneme Alanında tarla şartlarında çıkış ve soğuğa dayanıklılığını tespit etmek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada erken (20 Nisan 1999) ve normal (13 Mayıs 1999) olmak üzere iki farklı tarihte ekim yapılarak tarla şartlarında soğuğa dayanıklı, orta der-ecede.dayanıklı ve hassas olan genotipler belirlenmiştir. Denemenin yapıldığı yıl 21 mayıs 1999 tarihinde -7.0 °C şiddetinde don olayı olmıjş ve erken ekimde genotiplerin test edilmesini sağlamıştır. 412, 555, 195, 114, 579 ve 520 nolu genotipler hızlı bir çıkış ve fide tesisi göstermişler, fakat şiddetli soğuk ve don zararı görmüşlerdir. Öte yandan 473, 483, 4F-2928, 460, ve 124 nolu genotipler geç çimlenerek soğuk ve don zararından daha az etkilenmişlerdir. Çalışmamızda 28, 124, 137, 4F-2928, 171, 462, 486, ve 458 nolu çeşitlerin -erkenci olduğu tespit edilmiştir. Bunlarından 124, 137, 4F-2928, 462, 486 ve 458 nolu genotipler erken ekimde geç çimlenerek soğuk ve don zararından daha az etkilenmişlerdir. Çalışma sonucunda 412, 555, 195, 114, 579, 520 nolu genotipler % çıkış bakımından; 473, 483, 4F-2928, 460 ve 124 nolu genotipler ise % çıkış, dondan..zarar -görme, hasattaki bitki sayısı ve verim bakımından değerlendirildiğinde ümitvar oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study contains data from a one year experiment on field emergence and sold tolerance of 38 bean genotipes under Erzurum field conditions. After sowing at two different sowing dates, early (20 April 1999).and normal -(J3 May 1999), genotypes were identified as cold resistant, cold tolerant and susceptible to cold. On 21 May 1999, lower temperatures (-7:0 °C) were enabled to test 38 -bean genotypes in early sowing. Genotypes of 412, 555, 195, 114, 579, 520 were early in field emergence and seedling establishment. On the other hand, 473, 483, 4F-2928, 460 and 1-24 were, late in field emergence, hence these genotypes were less affected by cold and frost damages. In the study, 28, 124, 137, 4F-2928, 462, 486 and 458 were found -as.early maturated bean genotypes in the harvest. Besides, in early sowing, 124, 137, 4F-2928, 462, 486 and 458 were late in field emergence and less affected by cold and frost.damages. As a result, genotypes of 412, 555, 195, 114, 579 and 520 were of high emergence percentage; 473, 483, 4F-2928, 460 and 124 numbered genotypes were superior in establishment, less cold and frost damage and yield capability.