Çiğdemlik Köyü (Bayburt) mera vejetasyonları mevcut durumu
A Study on the state of range vegetation of Çiğdemlik village of Bayburt
  1. Tez No: 96433
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ERKOVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Çiğdemlik Köyü (Bayburt) meralarında 1999 yılında yürütülen bu çalışmada, köyden uzaklığa, rakıma ve kullanım derecesine göre farklı üç mera kesimi ele alınmıştır. Çalışmada; botanik kompozisyon, toprağı kaplama oranı, mera kalite derecesi, taşıma kapasitesi ve benzerlik indeksi gibi bitkisel özellikler, bununla birlikte toprağın bazı fiziksel, kimyasal özellikleri ve bu özellikler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. İncelenen mera kesimlerinde toplam 63 bitki türüne rastlanmış, I. kesim hariç diğer iki kesimde dominant bitki koyun yumağı olmuştur. I. kesimde ise dominant bitki mavi ayrık olmuştur. Bunların yanı sıra buğdaygillerden yumrulu salkımotu, baklagillerden ise çok başlı geven yaygın türdür. Botanik kompozisyonda ortalama olarak %39.67 buğdaygil, %23.05 baklagil ve %37.28 diğer familyalara dahil türlerin olduğu tespit edilmiştir. Bitki örtüsünün toprağı kaplama oranı I. mera kesiminde en fazla %40.56 olurken, en düşük II. mera kesiminde (%23.86) olmuştur. Ortalama toprağı kaplama oranı %31.52 olmuştur. Mera kalite derecesi 5.03 ile en yüksek III. mera kesiminde kaydedilirken, II. mera kesiminde 3.19 ve I. mera kesiminde 3.25 olarak tespit edilmiştir. III. mera kesimi orta, diğer iki mera kesimi ise mera durumu yönünden zayıf sınıfta yer almıştır. Mera taşıma kapasitesi otlatma mevsiminde 1 yerli büyük baş hayvan birimi (250 kg canlı ağırlık) için yaklaşık 15 da civarındadır. I. mera kesiminde otlatmaya ayrılan alan 10,39 da ile en düşük, II. mera kesiminde ise 17.69 da ile en yüksek olmuştur. Mera kesimleri arasındaki benzerlik indeksleri %44.03 ile %58.29 arasında değişmiştir. En düşük benzerlik indeksi I-II kesimde olurken, en yüksek benzerlik indeksi II-III kesimleri arasında meydana gelmiştir. Toprağın fiziksel ve kimyasal özellikleri kesimlere göre farklılıklar göstermiştir. Topraklar organik madde yönünden I. kesim iyi, II. kesim orta ve III. kesim az seviyededir. Topraklar pH yönünden ise nötr yada hafif asit karakterdedirler. Elverişli fosfor ve potasyum yönünden ise fosfor az, potasyum yeterli seviyededir. Kireç oranı ise normal bulunmuştur. Toprakların fiziksel özelliklerinden agregat stabilirtesi en yüksek I. kesimde %85.77 olurken, III. kesimde en düşük %60.77 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Botanical composition, canopy coverage ratio, rangeland quality degree, carrying capacity, similarity index, physical and chemical soil properties of three different rangeland sites were determined in Çiğdemlik Village in Bayburt province in 1999. The results were summaried as fallows; Total 63 plant species were found in the rangeland. Sheep fescue was dominant plant at all two sites except site I. Intermediate wheatgrass was dominant plant at site I. The common plants were bulbous bluegrass in grasses and thorny milkvetch in legumunes. Botanical composition was determined as 39.67 % grasses, 23.05 % legumes and 37.28 % the other plant families. The highest plant canopy ratio was 40.56 % in rangeland site I. while the lowest was 23.86 % in rangeland site II. Avarege of plant coverage ratio was 31.52 %. The highest rangeland quality degree was 5.03 in rangeland site III. while it was 3.19 in rangeland site II. and 3.25 in rangeland site I. Rangeland site III. was in medium class and the others were in fair class. Carrying capasity rangeland was 1.5 ha for an domestic animal (250 kg live weight) in avarege. The lowest area of grazing was 1.04 ha in rangeland site I. and it was the highest (1.8 ha) in rangeland site II. Similarity index among rangeland site ranged between 44.03 % and 58.29 %. The lowest similarity index was determined in rangeland sites I. and II. while it was the highest in rangeland sites II. and III. Chemical and physical properties of the soil were different in sites. Organic matter of the soil was good in site I., medium in site II. and low in site III. The pH of soil was notr or light acidity. Phosphorus was unsufficient and potassium was enough in the soil. Ratio of soil lime was normal. While aggregate stability was the highest (85.77 %) in site I. and it was the lowest (60.77 %) in site III.