Matrislerin C-S inversi ve bazı uygulamaları
C-S inverse of matrices and its several applications
- Tez No: 964329
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN MADEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışması altı bölüm halinde düzenlenmiştir. Birinci bölümde tez çalışmasının amacından bahsedilerek kısa bir giriş verilmiştir. İkinci bölümde çalışma boyunca gerekli olacak temel tanımlar, teoremler ve bazı genel bilgiler ifade edilmiştir. Bu bölümde ayrıca bir matrisin çekirdek inversinin tanımı ve bunun bazı özellikleri sıralanmıştır. Üçüncü bölümde ilk olarak bir matrisin çekirdek-EP inversinin tanımı ve bunun bazı özellikleri verilmiştir. Dördüncü bölümde matrislerin C-S invers tanımları verilerek C-S inversin çeşitli özellikleri ortaya konulmuştur. Ayrıca matrislerin C-S inversleri ile ilgili bazı hesaplanma yöntemleri verilerek C-S inverslerin bazı uygulamalarından bahsedilmiştir. Beşinci bölümde sonuç ve öneriler verilmistir. Altıncı bölümde ise bu tezin hazırlanmasında yararlanılan bazı kaynaklar listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is organized in six parts. In the first chapter, a short introduction is given by mentioning the purpose of the thesis study. In the second chapter, the basic definitions, theorems and some general informations that will be required in our study are expressed. Also in this chapter, the definition of core inverse of a matrix and some of its properties are listed. In the third chapter, firstly the definition of core-EP inverse of a matrix and some of its properties are given. In the fourth chapter, it is given the definition of the C-S inverse of a matrix and considered some properties of the C-S inverses. Furthermore, some computational methods and several applications of the C S inverses of matrices are given. In the fifth chapter, conclusions and recommendations are given. In the sixth chapter, some sources used in this thesis are listed.