The impact of empowering leadership behavior on remote work performance: The mediating role of psychological empowerment
Güçlendirici liderlik davranışının uzaktan çalışma performansı üzerindeki etkisi: Psikolojik güçlendirmenin aracılık rolü
  1. Tez No: 964328
  2. Yazar: MAJD M. A. ALJERAISI
  3. Danışmanlar: ASSOC. PROF. EMRE BURAK EKMEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, uzaktan çalışan çalışanlara odaklanarak ve psikolojik güçlendirmenin bu ilişkiyi nasıl etkilediğini inceleyerek güçlendirici liderlik davranışının dinamiklerini araştırmaktır. Kesitsel bir araştırma tasarımının gerçekleştirildiği bu ampirik çalışmada, çevrimiçi ortamda çalışan toplam 223 kişiden elde edilen verilerle istatistiksel analizler yapılmıştır. Bu çalışmada, çalışmanın hipotezlerini test etmek için önce korelasyon testi, ardından yapısal eşitlik modellemesi (SEM) kullanılmıştır. Bu bağlamda, doğrudan ve dolaylı etkiler analiz edilmiştir. Bulgular, güçlendirici liderlik davranışının uzaktan çalışma performansı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, psikolojik güçlendirme, güçlendirici liderlik davranışı ile uzaktan çalışma performansı arasındaki ilişkiye aracılık etmektedir. Bu tez çalışması, güçlendirici liderlik davranışı, psikolojik güçlendirme ve uzaktan bir ortamda çalışma performansı arasındaki ilişkiyi inceleyerek literatüre katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmanın pratik çıkarımları, bazı araştırma sınırlamalarıyla birlikte tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis study is to research the dynamics of empowering leadership behavior by focusing on remote working employees and examining how psychological empowerment affects this relationship. In this empirical study, in which a cross-sectional research design was performed, statistical analyzes were carried out with data obtained from a total of 223 people working in online environment. In this study, first correlation test and then structural equation modeling (SEM) were used to test the study's hypotheses. In this regard, direct and indirect effects were analyzed. The findings show that empowering leadership behavior has a positive impact on remote work performance. Further, psychological empowerment mediates the relationship between empowering leadership behavior and remote work performance. This thesis study contributes to the literature by examining the relationship between empowering leadership behavior, psychological empowerment and work performance in a remote environment. Practical implications of this study are discussed along with some research limitations.