Muhafazakâr aile kızlarının tesettür ve dindarlık algıları: aile içi dinamikler ve toplumsal etkileşimler (Ankara Örneği)
Perceptions of hijab and religiosity among young women from conservative families: Intra-family dynamics and social interactions (The Case of Ankara)
- Tez No: 964347
- Danışmanlar: Prof. Dr. ZEKİYE DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bilinen en eski kurum olan aile, bireylerin fiziksel ve duygusal temel ihtiyaçlarının giderildiği en doğal ortamdır. Çocukların kimliklerinin oluşması, değerlerin ve kültürün nesiller boyu devamı gibi fonksiyonları olan aile, birey ile toplum arasında bağlantı oluşturur. Aile kurumu, insanlığın varlığıyla beraber süregelmiş, ancak sanayileşme ve modernizmin etkisiyle dinamikleri değişmiş ve böylece aile içi etkileşimlerde farklılıklar yaşanmaya başlamıştır. Muhafazakâr değerleri diğer ailelere göre daha fazla önemseyen muhafazakâr aile de bu akımlardan etkilenmiş, geleneksel değerlerin yanında değer ve uygulamalarında modernizmin izlerini taşımaya başlamıştır. Bu bağlamda araştırmanın konusu ailesi-annesi Ankara'da yaşayan muhafazakâr aile kızlarının tesettür ve dindarlığa bakış açılarında ailenin etkisidir. Araştırmanın temel amacı muhafazakâr ailelerde yetişen 18-30 yaş arasındaki kız çocuklarının tesettür ve dindarlık algı ve tutumlarının, aile ve sosyal faktörlerle nasıl şekillendiği, kişisel tercihlerin, aile baskısı, dini inançlar ve sosyal çevre baskısı gibi faktörlerden nasıl etkilendiğini anne-kız bakış açılarıyla ortaya koymaktır. Araştırmada nitel araştırma yönteminin yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ve konu ile ilgili dokümantasyon tekniğine uygun olan belgeler kullanılmıştır. Çalışma giriş ve sonuç dışında iki bölümden oluşmuştur. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, geçerlilik ve güvenilirliği, yöntemi, veri toplama süreci, kapsamı ve sınırlılıkları, literatür taraması ve çalışmanın zorluklarına yer verilmiştir. Birinci bölümde kavramsal çerçeve incelenmiş, ikinci bölümde elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Son kısmında ise sonuç ve öneriler bulunmaktadır. Muhafazakâr ailelerde yetişmiş kızların tesettür ve dindarlık görüşleri inanç yönüyle çoğunlukla aileleriyle benzer olsa da, anlayış ve uygulama şekilleriyle farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıklarda kişisel tercihler, eğitim, sosyal çevre, arkadaş, sosyal medya etkileri görülse de, en büyük etki ailelerin kızlarına karşı gösterdiği yaklaşımdır. Bazı aileler bu farklılığı tolere etmiş, rol model olma ve demokratik tutumlarla aile değerlerinin içselleştirilerek sürdürülebilirliğinde başarılı olmuştur. Bazı ailelerde ise baskıcı tutumlarla çatışmalar ve iletişim kopuklukları yaşanmış, bu durumda olan kızlar özellikle uygulama yönüyle aile değerlerinden uzaklaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Family is the oldest institution known and serves as the most natural environment for fulfilling individuals' physical and emotional fundamental needs. Its functions include the formation of children's identities and the intergenerational transmission of values and culture, thereby linking the individual to society. While the institution of the family has existed since the dawn of humanity, it has undergone changes in its dynamics under the influence of industrialization and modernization, resulting in altered forms of intra-family interactions. Conservative families, which place greater importance on traditional values than other families, have also been affected by these developments; alongside their traditional values, their principles and practices have begun to exhibit traces of modernity. In this context, the study examines the influence of the family on the perceptions of hijab and religiosity among daughters from conservative families living in Ankara. The primary aim of the research is to elucidate how the perceptions and attitudes of young women aged 18 to 30, raised in conservative families, toward hijab and religiosity are shaped by familial and social factors. The research investigates how personal preferences, family pressure, religious beliefs, and societal pressures influence these perceptions, drawing on insights from both mothers and daughters. The study employs a qualitative methodology, including semi-structured interviews and analysis of relevant documents. The thesis is structured in three parts. The introduction outlines the research topic, objectives, methodology, data collection process, scope and limitations, literature review, and challenges encountered in the study. The first section examines the conceptual framework, the second section interprets the findings, and the third section presents the conclusions and recommendations. This structure provides a clear framework, moving from theoretical foundations to empirical findings and final recommendations. Although girls raised in conservative families often share similar beliefs with their families regarding the hijab and religiosity at the level of faith, they tend to differ in their understanding and practices. While these differences can be attributed to personal preferences, education, social environment, peer influence, and social media, the most significant factor is the attitude of the family toward their daughters. Some families have tolerated these differences, adopting democratic attitudes and serving as role models, thus succeeding in ensuring the internalization and sustainability of family values. In contrast, in families with authoritarian approaches, conflicts and communication breakdowns have occurred, and daughters in such contexts have tended to distance themselves—particularly in practice—from the values of their families