Hepatit C virüsü enfeksiyonunda hızlı bir anti-HCV testinin değerlendirilmesi
Diagnostic evaluation of a rapid anti-HCV assay for hepatitis C virus infection
  1. Tez No: 964348
  2. Yazar: HAYRİYE KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KİRİŞCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç, Hepatit C virüsüne (HCV) karşı geliştirilen hızlı immünokromatografik testin tanısal doğruluk, duyarlılık, özgüllük, pozitif ve negatif prediktivite ölçütlerini, referans yöntem olarak kabul edilen ELISA (Enzyme Linked Immunosorbent Assay) testi ile karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak-Haziran 2024 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarına Hepatit C virüsü (HCV) enfeksiyonu ön tanısı ile gönderilen 300 serum örneği, referans yöntem olan üçüncü kuşak ELISA (Elecsys Anti-HCV II, Roche Diagnostics) ve Toyo (Toyo, Türklab) marka hızlı immünokromatografik test ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar SPSS 25.0 programında analiz edilmiştir. Bulgular: ELISA testi ile karşılaştırıldığında, hızlı test %81,67 duyarlılık, %100 özgüllük, %100 pozitif prediktif değer, %89,11 negatif prediktif değer ve %92,67 toplam doğruluk oranı göstermiştir. İki test arasındaki uyum, Cohen'in kappa katsayısı ile değerlendirildiğinde 0,83 bulunmuş ve bu değer çok iyi düzeyde bir uyumu göstermektedir. Yaş ve cinsiyetin test sonuçları üzerindeki etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p > 0,05). Sonuç: Toyo hızlı testi, ELISA ile yüksek düzeyde uyum göstermiş olup tarama testi olarak kullanılmaya uygun görülmektedir. Bununla birlikte, testin negatif prediktif değeri ile ilgili sınırlamalar göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the diagnostic accuracy of a rapid immunochromatographic test developed for the detection of Hepatitis C virus (HCV) by comparing its performance specifically sensitivity, specificity, positive predictive value, and negative predictive value with the reference method, the enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). Materials and Methods: Between January and June 2024, 250 serum samples obtained from patients with a preliminary diagnosis of HCV infection and submitted to the Microbiology Laboratory of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine were analyzed using both a third-generation ELISA (Elecsys Anti-HCV II, Roche Diagnostics) and a rapid immunochromatographic test (Toyo, Türklab). Data analysis was performed using SPSS version 25.0. Results: Compared to the ELISA test, the rapid test demonstrated a sensitivity of 81.67%, specificity of 100%, positive predictive value of 100%, negative predictive value of 89.11%, and an overall accuracy rate of 92.67%. The agreement between the two tests, as assessed by Cohen's kappa coefficient, was 0,83, indicating an excellent level of concordance. The effects of age and sex on the test results were not found to be statistically significant (p > 0.05). Conclusion: The Toyo rapid test showed a high level of concordance with ELISA and is considered suitable for use as a screening test. Nevertheless, the limitations associated with its negative predictive value should be taken into account.