Sodyum-glukoz ko-transporter-2 (SGLT-2) inhibitörü empagliflozinin dosetaksel ile kombinasyonunun prostat kanseri hücre hatlarında antiproliferatif etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the antiproliferative effect of the combination of sodium-glucose cotransporter-2 (SGLT-2) inhibitor empagliflozin and docetaxel in prostate cancer cell lines
- Tez No: 964346
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CUMAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sodyum-glukoz kotransporter 2 (SGLT2) inhibitörleri, kanser tedavisindeki potansiyel terapötik uygulamaları nedeniyle dikkat çekmiştir. Yakın zamanda yapılan Mendelian randomizasyon ve gözlemsel analizler, SGLT2 inhibisyonunun prostat kanseri riskini azaltmadaki koruyucu rolünü desteklemektedir. Ayrıca, prostat kanseri hasta örneklerinde SGLT2 ekspresyonu immünohistokimya yoluyla doğrulanmıştır. Seçici bir SGLT2 inhibitörü olan empagliflozinin tek başına ya da dosetaksel gibi kemoterapötik ajanlarla birlikte prostat kanseri tedavisindeki terapötik potansiyeli büyük ölçüde keşfedilmemiştir. Bu çalışmada empagliflozinin LNCaP ve DU-145 prostat kanseri hücrelerinde dosetaksel ile kombinasyon halinde sitotoksik ve sinerjik etkileri araştırılmıştır. Hücre canlılığı MTT testi kullanılarak değerlendirilmiş ve sinerji Chou- Talalay yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Empagliflozinin tek başına ve dosetaksel ile kombinasyon halinde p-AMPKα, p-p70S6K1, p-PRAS40 ve p-Akt gibi temel moleküler hedefler üzerindeki etkilerini incelemek için Western blot analizi yapılmıştır. Empagliflozin hem LNCaP hem de DU-145 hücrelerinde konsantrasyona bağlı sitotoksik etkiler sergilemiş ve DU-145 hücrelerinde daha yüksek bir etki gözlenmiştir. Dosetaksel ile kombine edildiğinde, empagliflozin, kombinasyon indeksi değerlerinin
Özet (Çeviri)
Sodium-glucose cotransporter 2 (SGLT2) inhibitors have gained attention for their potential therapeutic applications in cancer treatment. Recent Mendelian randomization and observational analyses support the protective role of SGLT2 inhibition in reducing prostate cancer risk. Additionally, SGLT2 expression in prostate cancer patient samples has been confirmed through immunohistochemistry. The therapeutic potential of empagliflozin, a selective SGLT2 inhibitor, in treating prostate cancer, either alone or with chemotherapeutic agents like docetaxel, remains largely unexplored.This study investigated the cytotoxic and synergistic effects of empagliflozin in combination with docetaxel in LNCaP and DU-145 prostate cancer cells. Cell viability was assessed using the MTT assay, and synergy was evaluated using the Chou-Talalay method. Western blot analysis was conducted to examine the effects of empagliflozin, alone and in combination with docetaxel, on key molecular targets, including p-AMPKα, p- p70S6K1, p-PRAS40, and p-Akt. Empagliflozin exhibited concentration-dependent cytotoxic effects in both LNCaP and DU-145 cells, with a higher potency observed in DU-145 cells. When combined with docetaxel, empagliflozin demonstrated synergistic activity, as indicated by combination index values