Implied risk-neutral distributions from European and American option prices
Amerikan ve Avrupa opsiyon fiyatları için örtük risk nötral dağılımları
  1. Tez No: 964356
  2. Yazar: MEHMET ERKAN SOYKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. STEPHEN TAYLOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Lancaster University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde, FTSE-100 Avrupa ve Amerika opsiyonları için Eylül-1996 vadeli örtük risk nötral dağılımları İki Lognormal Karışımı, Shimko(Cubic) metodu, Genelleştirilmiş Beta Dağılımı(GB2) ve Lognormal-Polinom Fonksiyonu(Hermite) ile çekilmektedir. Her bir tarihte Avrupa opsiyonları için metotlar karşılaştırılmaktadır. Her bir yöntem için zaman serisi analizi yapılmaktadır. Ayrıca Avrupa opsiyonlarına Amerika opsiyonlarını eklemenin etkisi incelenmektedir. Amerika opsiyonlarına ilişkin örtük volatiliteleri çekmek için kuadratik tahmin kullanılmaktadır. Spot fiyatlar yerine future fiyatları kullandığımızda meydana gelen fiyatlama hataları hesaplanmakta ve değerlendirilmektedir. Barone-Adesi Whaley yerine Black-Scholes formülleri ile Amerikan opsiyonlarından örtük volatilite çekilirken oluşan hatalar hesaplanmaktadır ve değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this paper, implied risk neutral distributions for FTSE-100 European and American options with a maturity of September-1996 are extracted by using Mixture of Two Lognormal, Shimko(Cubic) Method, Generalised Beta Distribution (GB2) and Lognormal-Polynomial Function(Hermite). The methods are compared for European options on each date. Time-series analysis is made for each method. Also effect of adding American options to European options is examined. A quadratic approximation is used for extracting implied volatilities of American options. The pricing errors, which occur when we use future prices rather than spot prices are calculated and assessed. The errors, which arise when we extract the implied volatility from American options by Black-Scholes formulas rather than Barone-Adesi Whaley is calculated and assessed.