Yönlendirilmiş kemik rejenerasyonunda kişiye özel dijital olarak tasarlanmış titanyum mesh kullanımının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the use of patient-specific digitally designed titanium mesh in guided bone regeneration
- Tez No: 964369
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ASLI GÜLŞEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, vertikal, horizontal veya kombine alveolar kemik defektlerinin tedavisinde, dijital olarak tasarlanmış kişiye özel titanyum mesh kullanılarak uygulanan yönlendirilmiş kemik rejenerasyonu (YKR) işlemlerinin klinik ve radyografik başarısının değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Toplam 33 olgu (24 kadın, 9 erkek) çalışmaya dâhil edildi; 19'u sınıf III, 14'ü sınıf IV defekt olarak sınıflandırıldı. Tüm olgularda CAD/CAM ile kişiye özel titanyum mesh kullanıldı ve greft olarak İSKKM-DDKKA kombinasyonu tercih edildi. Postoperatif dönemde konik ışınlı BT ile planlanan ve rejenerasyonu sağlanan kemik hacimleri, vertikal kazanım ve mesh uyumu değerlendirildi. Bulgular: Ortalama planlanan kemik hacmi 889,73 mm³, elde edilen hacim ise 680,88 mm³ olup, genel başarı oranı %78'dir. Ortalama vertikal kazanım 2,47 mm, mesh uyumu %84,64'tür. Olguların %21,2'sinde mesh ekspozu gözlenmiştir. Defekt lokalizasyonu, çene bölgesi veya diş sayısı ile başarı arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Ancak komplikasyon gelişen olgularda başarı oranı (%62) ve vertikal kazanım, komplikasyonsuz olgulara (%83) kıyasla anlamlı düzeyde düşüktür. Sonuç:Dijital tasarımlı kişiye özel titanyum meshler ile uygulanan YKR, vertikal ve horizontal kemik ogmentasyonunda yüksek klinik ve radyolojik başarı sunan güvenilir bir yöntemdir. Düşük komplikasyon oranına rağmen, özellikle mesh ekspozu başarıyı ve kemik kazanımını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, cerrahi planlama ve yumuşak doku yönetimi kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to assess the clinical and radiographic outcomes of GBR using digitally designed patient-specific titanium meshes for vertical, horizontal, and combined alveolar ridge defects. Materials and Methods: This study included 33 patients (24 female, 9 male) with alveolar bone defects, classified as 19 Class 3 and 14 Class 4 defects. All underwent GBR using CAD/CAM-fabricated custom titanium meshes. Grafting involved a combination of inorganic bovine-derived bone mineral (IBDBM) and demineralized freeze-dried bone allograft (DFDBA). Postoperative CBCT was used to assess planned vs. achieved bone volumes, vertical bone gain, and mesh adaptation accuracy. Results: The mean planned bone volume was 889.73 mm³, and the mean achieved volume was 680.88 mm³, with an overall success rate of 78%. Average vertical bone gain was 2.47 mm, and mesh adaptation was 84.64%. Mesh exposure occurred in 21.2% of cases (7/33). Success rates were not significantly affected by defect location, jaw, or number of missing teeth. However, cases with complications, especially mesh exposure, showed significantly lower success (62% vs.