Çalışan ve çalışmayan kadınların evlilik doyumunun değerlendirilmesi
A comparative study on marital satisfaction of employed and unemployed women
  1. Tez No: 964368
  2. Yazar: SÜMEYYE GÜRÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Family Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma, evli kadınların çalışma durumlarının evlilik doyumu üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Nicel araştırma desenlerinden biri olan ilişkisel tarama modeliyle yürütülen çalışmada, Türkiye'nin farklı illerinden çevrim içi yöntemle ulaşılan 254 evli kadından elde edilen veriler analiz edilmiştir. Veri toplama aracı olarak Evlilik Doyumu Ölçeği, Evlilik Hoşnutsuzluğu Ölçeği ve Evlilik Yaşamı Ölçeği kullanılmıştır. Çalışan ve çalışmayan kadınların ölçek puanları arasındaki farkları incelemek amacıyla bağımsız örneklem t-testi uygulanmıştır. Analiz bulgularına göre, kadınların çalışma durumlarına göre evlilik doyumu, hoşnutsuzluğu ve evlilik yaşamı düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu sonuç, kadının çalışmasının evlilik doyumu üzerinde tek başına belirleyici bir değişken olmadığını; evlilik ilişkilerinin çok boyutlu yapısı nedeniyle bireysel, ilişkisel ve bağlamsal faktörlerle birlikte değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. Araştırma, iş ve aile yaşamı dengesine odaklanan ileri düzey çalışmalara kuramsal bir zemin sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of married women's employment status on marital satisfaction. The research was conducted using a relational survey model, one of the quantitative research designs. Data were collected online from 254 married women residing in various provinces of Turkey. The instruments used in the study were the Marital Satisfaction Scale, Marital Dissatisfaction Scale, and Marital Life Scale. An independent samples t-test was conducted to analyze the differences between the scores of employed and unemployed women. According to the results, there was no statistically significant difference in marital satisfaction, dissatisfaction, or marital life levels based on employment status. These findings suggest that employment alone is not a determining factor in marital satisfaction, which must instead be evaluated in relation to individual, relational, and contextual variables due to the multidimensional nature of marital relationships. This research aims to provide a theoretical foundation for future studies focusing on the balance between work and family life.