Role of proinflammatory and anti-inflammatory cytokines in the pathogenesis of patients with rheumatoid arthritis in baghdad, Iraq
Role of proinflammatory and anti-inflammatory cytokines in the pathogenesis of patients with rheumatoid arthritis in baghdad, İraq
- Tez No: 964370
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyokimya, Biyoloji, Allergy and Immunology, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Eylül 2024 ile Mart 2025 tarihleri arasında, Bağdat Eğitim Hastanesi, Medical City Romatoloji Konsültasyon Kliniği'ne sevk edilen, 100 romatoid artrit (RA) hastası (38 erkek ve 62 kadın) dahil olmak üzere toplam 125 kişiden kan örnekleri alındı. Tüm hastaların yaş aralığı 15-70 yıl arasındaydı ve gerekli bilgiler, hastaların izni alındıktan sonra tüm hastalardan alındı. TNF, IL-1β, IL-10, IL-35 ELISA tekniği ile değerlendirildi. Mevcut araştırma, romatoid artrit hastalarında hastalık süresi ve aile öyküsüne göre IL- 1β ve TNF konsantrasyonlarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermektedir. Ek olarak, bulgular her iki cinsiyetten (erkek ve kadın) romatoid artrit hastalarında IL-1β seviyelerinde, sağlıklı kontrollere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı (p değeri < 0,0001) bir artış olduğunu ortaya koymuştur. Mevcut bulgular, romatoid artritli (RA) hastalarda TNF ve IL-1β konsantrasyonlarının, sırasıyla 0,0055 ve < 0,0001 p değerleriyle, sağlıklı kontrollere kıyasla anlamlı derecede yüksek olduğunu göstermektedir. Ayrıca, TNF-α konsantrasyonu kadınlarda erkeklerden daha yüksek olup, p değeri 0,0256 iken, erkeklerde p değeri 0,6200'dür. Ek olarak, TNF-α ve IL-1β konsantrasyonlarının yaşlı bireylerde genç bireylere kıyasla anlamlı derecede yüksek olduğunu bulduk. Anti-inflamatuar sitokinler IL-10 ve IL-35 açısından, RA hastalarında IL-10 konsantrasyonu artmış, ancak sağlıklı kontrole kıyasla anlamlı bir artış göstermemiştir (p değeri = 0,6840) (p değeri = 0,8274). RA hastalarında ise IL-35 konsantrasyonu sağlıklı kontrole kıyasla azalmıştır. Ayrıca, sağlıklı kontrolün aksine, IL- 10 konsantrasyonunda anlamlı derecede yüksek değerler gözlemledik (erkeklerde p değeri = 0,0025 ve kadınlarda p değeri = 0,0010). IL-35 konsantrasyonu ise hem erkeklerde hem de kadınlarda sağlıklı bireylere kıyasla azalmıştır (p değeri
Özet (Çeviri)
Blood samples were obtained from 125 individuals, including 100 Individuals identified as having rheumatoid arthritis (RA) (38 males and 62 females) who were referred to the Rheumatology Consultation Clinic at Baghdad Teaching Hospital, Medical City, along with 25 healthy subjects, during the period from September 2024 to March 2025. The age range of all patients were from (15 - 70) years and the necessary information's were taken from all patients after taking their permission. TNF, IL-1β, IL-10, IL-35 were evaluated by ELISA technique. The current research indicates that there are no statistically significant differences in the concentrations of IL-1β and TNF among rheumatoid arthritis patients based on disease duration and family history. Additionally, the findings revealed a significant increase in IL-1β levels in rheumatoid arthritis patients of both genders (males and females), with a statistical significance (p-value < 0.0001) compared with healthy controls. In the current finding indicates that the concentrations of TNF and IL- 1β in patients with rheumatoid arthritis (RA) are significantly higher than those in healthy controls, with p-values of 0.0055 and