Etik liderliğin çalışanların yıkıcı sapma davranışları ile işe adanmışlıkları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effect of ethical leadership on employees' destructive deviant behaviors and work engagement
  1. Tez No: 964399
  2. Yazar: ELVAN BURDURLU CANĞARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYMA GÜN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışmada, etik liderlik algısının çalışanların yıkıcı sapma davranışları ve işe adanmışlıkları üzerindeki etkisi, turizm sektörünün kendine özgü dinamikleri bağlamında nicel araştırma yöntemi esas alınarak incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, Türkiye'nin önde gelen turizm destinasyonlarından Muğla'nın Fethiye ilçesindeki otel işletmelerinde görevli 307 otel çalışanından oluşmaktadır. Anket tekniği ile toplanan veriler, Yapısal Eşitlik Modellemesi kullanılarak analiz edilmiş ve elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Araştırma bulguları, etik liderliğin hem çalışanların yıkıcı sapma davranışları üzerinde negatif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu hem de işe adanmışlıklarını pozitif yönde etkilediğini ortaya koymuştur. İşe adanmışlık özelinde, etik liderlik algısının dinçlik, kendini adama ve yoğunlaşma alt boyutları üzerinde de olumlu ve anlamlı etkileri olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, liderlerin sergilediği etik davranışların takipçiler için bir referans noktası oluşturduğunu ve onların işyerindeki tutumlarını, motivasyonlarını ve davranışlarını şekillendirdiğini göstermektedir. Turizm sektörünün emek-yoğun yapısı ve müşteri odaklı doğası göz önüne alındığında, etik liderliğin bu sektördeki önemi daha da artmaktadır. Yıkıcı sapma davranışlarının anında olumsuz sonuçlar doğurabildiği ve işletmeler için yüksek maliyetlere yol açtığı bu sektörde, etik liderlik davranışları, bu tür olumsuzlukların önlenmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda, çalışanların işe adanmışlığının artırılması, doğrudan müşteri memnuniyetini ve dolayısıyla işletme başarısını etkilediği için etik liderlik, sektörün sürdürülebilirliği açısından hayati bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Önceki çalışmalarda etik liderliğin işe adanmışlık üzerindeki etkisi farklı sektörlerde incelenmiş olsa da, turizm sektöründeki bu ilişkinin derinlemesine ele alınması, bu çalışmanın literatüre önemli bir katkı sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the impact of ethical leadership perception on employees' destructive deviant behaviors and work engagement, utilizing a quantitative research method, within the unique dynamics of the tourism sector. The research sample consists of 307 hotel personnel working in hotel establishments in Fethiye, Muğla, one of Turkey's leading tourism destinations. The data gathered via the survey technique underwent analysis using Structural Equation Modeling, and the resulting findings were then interpreted. The findings reveal that ethical leadership has a negative and significant effect on employees' destructive deviant behaviors, while simultaneously having a positive impact on their work engagement. Specifically regarding work engagement, ethical leadership perception was also found to have positive and significant effects on its sub-dimensions of vigor, dedication, and absorption. These results support the notion that ethical behaviors exhibited by leaders serve as a reference point for followers, shaping their attitudes, motivations, and behaviors in the workplace. Considering the labor-intensive nature and customer-oriented characteristic of the tourism sector, the importance of ethical leadership in this industry is further heightened. In a sector where destructive deviant behaviors can instantly lead to negative consequences and incur high costs for businesses, ethical leadership plays a critical role in preventing such adversities. Concurrently, increasing employees' work engagement directly influences customer satisfaction and, consequently, business success. Thus, ethical leadership stands out as a vital element for the sector's sustainability. While previous studies have examined the effect of ethical leadership on work engagement in various sectors, the in-depth exploration of this relationship within the tourism sector demonstrates a significant contribution of this study to the literature. The research findings obtained in this study indicate that, given the specific dynamics and labor-intensive structure of the tourism sector, ethical leadership emerges as a vital element. Ethical leadership reduces employees' destructive deviant behaviors while increasing their work engagement. This situation directly affects not only employee well-being but also customer satisfaction and business success.