Aras vadisi'nde Ichneumonidae (Hymenoptera) biyoçeşitliliği
Ichneumonidae (Hymenoptera) biodiversity in the Aras Valley
  1. Tez No: 964416
  2. Yazar: KİBAR HAKAN KORUKCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA ÇORUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız, yaklaşık 15 yıldır detaylı bir faunal çalışmanın yürütülmediği bu“Yeni Aras Vadisi”ndeki Ichneumonidae türlerini tespit etmek ve bu türleri daha önce toplanan örnekler ile karşılaştırarak bozulan coğrafyanın Ichneumonidae çeşitliliğine etkisini ortaya koymaktır. Yöntem: Çalışmada, Aras Vadisi değişik habitat ve ekosistemlerinden toplanan Ichneumonidae türleri cins ve tür düzeyinde teşhis edilmiştir. Ayrıca bu türlerin morfolojik karakterine ait kısımların dijital fotoğrafları çekilmiş zoocoğrafik dağılımı, Türkiye'deki yayılışları, örnek sayıları, toplandığı yerler ve ziyaret ettiği bitkiler ile ilgili etiket bilgileri de verilmiştir. Bulgular: Bu çalışma sonucunda, toplam 9 altfamilyaya bağlı (Anomaloninae Viereck, 1918; Banchinae Wesmael, 1845; Campopleginae Förster, 1869; Cremastinae Forster, 1869; Cryptinae Kirby, 1837; Diplazontinae Viereck, 1918; Ichneumoninae Latreille, 1802; Phygadeuontinae Förster, 1869 ve Tersilochinae Schmiedeknecht, 1910) 16 cins ve 16 tür tespit edilmiştir. Tespit edilen bu türlerden, Dicaelotus ruficoxatus (Gravenhorst, 1829) ülkemiz için yeni kayıt durumunda iken, Temelucha signata (Holmgren 1860) ve Enizemum ornatum (Gravenhorst 1829) da Doğu Anadolu ve Aras Vadisi için yeni kayıt olarak belirlenmiştir. Sonuç: Çalışmann sonucunda, Aras Vadisi biyoçeşiğliliğinin zaman içersinde uğradığı faunal ve floral değişiklik açısından ulaşılan sonuç ön plana çıkmış, baraj suyunun toplandığı bölgede bulunan bitki ve hayvan çeşitliliği yok edildiği gibi, bu bölgede bulunan tarım alanları, orman sahaları, tarihi ve kültürel her türlü varlık sular altında bırakılmıştır. Suyun sıcaklığının değişmesi ve su tutumu nedeniyle, nehir ekosisteminin bozulması böcek faunasını etkilediği gibi Ichneumonidae biyoçeşitliliğini de etkilemiştir. Geçmişte var olan türlerin bugün tespit edilememesi ve böcek sayı ve türündeki azalma bununla ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Our aim in this study is to identify Ichneumonidae species in this“New Aras Valley”, where no detailed faunal study has been carried out for about 15 years, and to compare these species with previously collected samples to reveal the effect of the disturbed geography on the diversity of Ichneumonidae. Methods: Ichneumonidae species collected from in different habitats and ecosystems of Aras Valley districts were identified to genus and species levels. Digital photographs of the morphological characteristics of these species were also taken, along with labeling information on their zoogeographic distribution, distribution in Turkey, sample numbers, collection locations, and the plants they visited. Findings: As a result of this study, a total of 16 genera and 16 species belonging to 9 subfamilies (Anomaloninae Viereck, 1918; Banchinae Wesmael, 1845; Campopleginae Förster, 1869; Cremastinae Forster, 1869; Cryptinae Kirby, 1837; Diplazontinae Viereck, 1918; Ichneumoninae Latreille, 1802; Phygadeuontinae Förster, 1869 ve Tersilochinae Schmiedeknecht, 1910) were identified. Of these identified species, Dicaelotus ruficoxatus (Gravenhorst, 1829) is a new record for our country, while Temelucha signata (Holmgren 1860) and Enizemum ornatum (Gravenhorst 1829) are a new record for Eastern Anatolia and the Aras Valley. Results: As a result of the study, the conclusion reached in terms of faunal and floral changes that the Aras Valley biodiversity has undergone over time has come to the fore, the plant and animal diversity in the region where the water is collected has been destroyed, and the agricultural areas, forest areas, and all kinds of historical and cultural assets in this region have been left under water. The change in the temperature of the water and the deterioration of the river's ecosystem due to water retention have affected the insect fauna as well as the Ichneumonidae biodiversity. The fact that species caught in the past cannot be detected today and the decrease in the number and species of insects have been associated with this.