Alanya ilçesi hacet deresi havzasının hidrodinamik modeli ve taşkın risk haritalarının çıkarılması
Hydrodynamic model and flood risk maps of Alanya hacetstream
- Tez No: 964417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ülkemizde son yıllarda meydana gelen taşkınlar sonrasında, doğal yaşam alanları etkilenmektedir. Şehirleşme, plansız yapılaşma, tarım ve dere yataklarının imara açılması gibi nedenlerle hidrolojik doğal denge bozulmakta ve taşkın riskleri artmaktadır. Bu taşkınlar hem suyun doğal akışını hem de yerleşim yerlerine ciddi zarar vermektedir. Taşkın olaylarının artması ve iklim değişikliği de göz önünde bulundurulunca; taşkınların doğru tahmin edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması gerekliliği doğmaktadır. Bu nedenle taşkın risk haritalarının oluşturulması, erken uyarı sistemlerinin geliştirilmesi ve doğal temelli çözümlerin üretilmesi gerekliliği doğmuştur. Günümüzde taşkın modellemesi için açık kaynak kodlu ve/veya lisanslı birçok program kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de MIKE programıdır. Bu program taşkın riskinin tespiti ve analizi konusunda çalışmalarımıza yarar sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Alanya ilçesinde merkez yerleşimin bulunduğu kesimde yer alan Hacet Deresi'nde oluşabilecek sel ve taşkınları engellemek ve havzanın su kaynaklarını korumak için çözümler üretmektir. Bu kapsamda Hacet Deresi'nin hidrolojik modeli oluşturularak taşkın haritaları ve hidrodinamik modeli MIKE programında modellenmiştir. Dijital Yükseklik Modeli (DEM) verileri MIKE programı kullanılarak, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından elde edilen hidrograf verilerinde bulunan 2, 5, 10, 25, 50, 100, 500 ve 1000 yıllık tekerrür sürelerine sahip debiler kullanılarak MIKE programı yardımıyla hidrodinamik modeli ve taşkın risk haritaları oluşturularak taşkın dağılımları incelenmiştir. Sel ve taşkın riski azaltılarak bölgenin su yönetimi ve doğal kaynaklarının korunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Following the floods that have occurred in our country in recent years, natural habitats have been affected. Due to reasons such as urbanization, unplanned construction, agriculture and opening of stream beds to construction, the hydrological natural balance is disrupted and flood risks are increasing. These floods cause serious damage to both the natural flow of water and settlements. Increasing flood incidence and climate change necessitate accurate flood forecasting and the implementation of necessary precautions. This necessitates the creation of flood risk maps, the development of early warning systems, and the development of natural-based solutions. Currently, many open-source and/or licensed programs are used for flood modeling. One of these is MIKE. This program contributes to our work in flood risk identification and analysis. The aim of this study is to prevent floods and inundations that may occur in the Hacet Stream, located in the central settlement area of the Alanya district, and to develop solutions to protect the basin's water resources. In this context, a hydrological model of the Hacet Stream was created, and flood maps and a hydrodynamic model were modeled using the MIKE program. Digital Elevation Model (DEM) data were used using the MIKE program, and flow rates with recurrence periods of 2, 5, 10, 25, 50, 100, 500, and 1,000 years from hydrograph data obtained by the General Directorate of State Hydraulic Works were used to create a hydrodynamic model and flood risk maps using the MIKE program to examine flood distributions. The aim is to reduce flood and inundation risks and protect the region's water management and natural resources.