Sürdürülebilir tarımda atık kullanımı ve co2 gübrelemesi: domates yetiştiriciliği örneği
Waste utilization in sustainable agriculture and CO2 fertilization: a case study of tomato cultivation
  1. Tez No: 964415
  2. Yazar: AYŞE ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATILGAN ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Çevre Mühendisliği, Agriculture, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, sürdürülebilir tarım uygulamaları kapsamında komposttan elde edilen CO₂ gazının sera koşullarında domates bitkisi gelişimi ve verimi üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi kampüsünde kurulu üç ayrı serada yürütülen çalışmada, Sera 1 ve Sera 2'ye kompost tanklarında üretilen CO₂ gazı verilmiş, Sera 3 ise kontrol grubu olarak değerlendirilmiştir. Tanklardan elde edilen CO₂, 50 gün boyunca günlük 5 kez 10 dakikalık periyotlarla sera ortamına iletilmiştir. Bu süre boyunca seralarda CO₂ konsantrasyon ortalamaları Sera 1 için 558,46 ppm, Sera 2 için 544,52 ppm, kontrol grubu olan Sera 3 için ise 469,18 ppm olarak ölçülmüştür. CO₂ gazı uygulanan seralarda kontrol serasına göre yaklaşık % 17,54'lük bir CO₂ artışı sağlanmıştır. Uygulama sonunda bitki boyu, gövde çapı ve ürün verimi açısından önemli farklılıklar tespit edilmiştir. Çalışma öncesi değerler ile karşılaştırıldığında, Sera 2'de bitki boyunda 104,50 cm'ye, Sera 1'de ise 80,67 cm'ye ulaşılmış, kontrol grubunda ise bu değer 79,75 cm'de kalmıştır. Ortalama bitki çapı Sera 1'de 14,44 mm, Sera 2'de 15,01 mm, kontrol serasında ise 13,70 mm olarak ölçülmüştür. Yedi periyot boyunca yapılan hasatlarda toplam domates verimi Sera 1'de 5,381 t/ha, Sera 2'de 4,774 t/ha, kontrol serasında ise 3,268 t/ha olarak gerçekleşmiştir. Bu verilere göre Sera 1, kontrol serasına göre % 64,63, Sera 2 ise % 45,15 daha yüksek verim sağlamıştır. Çalışma bulguları, sera ortamına uygulanan kompost kaynaklı CO₂ gazının, domates bitkisinin gelişim parametreleri ve toplam verimi üzerinde pozitif yönde etkili olduğunu ve bu etkinin istatistiksel olarak anlamlı olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of CO₂ gas obtained from compost on the growth and yield of tomato plants under greenhouse conditions as part of sustainable agriculture practices. The research was carried out in three separate greenhouses located on the campus of Alanya Alaaddin Keykubat University. In Greenhouse 1 and Greenhouse 2, CO₂ gas generated from compost tanks was applied, while Greenhouse 3 was evaluated as the control group. The CO₂ gas produced in the tanks was introduced into the greenhouse environment for 50 days, five times daily in 10-minute intervals. During this period, the average CO₂ concentrations were measured as 558.46 ppm for Greenhouse 1, 544.52 ppm for Greenhouse 2, and 469.18 ppm for the control group (Greenhouse 3). Compared to the control greenhouse, the CO₂-applied greenhouses achieved an approximate 17.54 % increase in CO₂ concentration. At the end of the application, significant differences were observed in terms of plant height, stem diameter, and yield. Compared to the initial values, plant height reached 104.50 cm in Greenhouse 2, 80.67 cm in Greenhouse 1, and remained at 79.75 cm in the control group. The average stem diameter was measured as 14.44 mm in Greenhouse 1, 15.01 mm in Greenhouse 2, and 13.70 mm in the control greenhouse. Over seven harvesting periods, the total tomato yield was recorded as 5.381 t/ha in Greenhouse 1, 4.774 t/ha in Greenhouse 2, and 3.268 t/ha in the control greenhouse. Based on these results, Greenhouse 1 achieved 64.63 % higher yield, and Greenhouse 2 achieved 45.15 % higher yield compared to the control greenhouse. The findings of the study revealed that compost-based CO₂ gas applied in greenhouse conditions had a positive and statistically significant effect on the growth parameters and total yield of tomato plants.