Ödüllü açıkhava reklamlarının öne çıkan görsel ögeleri ve göstergebilimsel çözümlemesi
A semiotic analysis of the prominent visual elements in award-winning outdoor advertisements
  1. Tez No: 964424
  2. Yazar: ZEYNEP ABACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİYE GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çağdaş iletişim dünyasında markalaşmanın artışı, iletişim kanallarının çeşitlenmesi, tüketicilerin dikkat sürelerinin saniyelere inmesi ve sürekli hayatın içinde maruz kalınan görsel yoğunluğu genişletmiştir. Bu durum açıkhava reklamcılığı alanında, dikkat çekici ve bir görselde birden çok anlatı taşıyan tasarımların geliştirilmesini zorunlu kılmıştır. Rekabetin giderek arttığı bu ortamda, markalar yalnızca ürün tanıtmakla sınırlı kalmayıp; aynı zamanda zihinlerde kalıcılığı ve duygusal bağ kurmayı hedeflemektedir. Bu çalışmada, ödüllü reklamlarda görsel ögelerin nerelerde ve nasıl kullanıldığı, hangi tasarım ilkeleriyle desteklendiği konu edinilmiştir. Bu bağlamda, 2022 yılında düzenlenen 34. Kristal Elma Festivali, Açıkhava Reklam Kategorisi'nde kristal elma ödülü almış 6 reklam analiz edilmiştir. Çalışmanın amacı ödüllü açıkhava reklamlarının görsel unsurlarını incelemek ve başarıya götüren etmenleri çözümlemektir. Veriler, nitel araştırma yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniği kullanılarak Kristal Elma Festivali'nin web sitesinden toplanmıştır. Çalışmada Roland Barthes'ın göstergebilimsel yaklaşımı temel alınmıştır. Barthes'ın gösterge modeli, görsellerdeki gösteren ve gösterilen ilişkilerini inceleyerek çok katmanlı anlam üretimini ortaya koymak amacıyla kullanılmıştır. Analiz sürecinde, görsel unsurlar ve tasarım ilkeleri incelenerek bu reklamların ödül almasında etkili olan ortak özellikler belirlenmiştir. Çalışma görsel analiz odaklı oluşturulduğu için, reklamların bütçe yönetimi, pazarlama stratejileri, reklam etkinliği ve performans ölçümü çalışmaya dahil edilmemiştir. Bu çalışma, 2022 Kristal Elma ödülü kazanan reklamların başarısının arkasındaki çeşitli aşamaları ve kullanılan tasarım unsurlarını çözümlemek, açıkhava reklamlarının yaratıcı ve etkili yöntemlerini anlamak açısından önem taşımaktadır. Bu çalışma açıkhava reklamcılığında oluşturulan iletişimin ve tasarımların sadece estetik amaçlı değil, aynı zamanda anlamsal değer taşıdığını göstermektedir. Analiz sonucu ortaya çıkartılan anlam katmanlarının ve ortak görsel ögelerin reklamın başarısında önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's communication environment, the rise of branding, diversification of communication channels, shorter consumer attention spans, and the visual intensity of daily life have made it necessary to design outdoor advertisements that are both striking and multi-layered. Brands now go beyond promoting products; they seek to secure a lasting place in consumers' minds and build emotional connections. This study analyzes where and how visual elements are used in award-winning outdoor advertisements and which design principles support them. Specifically, six advertisements that received the Crystal Apple Award in the Outdoor Advertising Category at the 34th Kristal Elma Festival (2022) were examined. The aim is to identify visual factors contributing to their success. Data were collected from the Kristal Elma Festival website using criterion sampling, a qualitative research method. The analysis is grounded in Roland Barthes' semiotic approach, which reveals multi-layered meanings through the relationship between signifier and signified. Visual elements and design principles were evaluated, and common features influencing the awards were determined. As the focus is on visual analysis, topics such as budget, marketing strategies, advertising performance, and measurement were excluded. The study highlights the creative and effective methods behind award-winning outdoor advertisements and shows that outdoor communication and design are not only aesthetic but also carry semantic value. The results reveal that layers of meaning and shared visual elements play a crucial role in the success of these advertisements.