Multipl skleroz hastalığında serebellum hacim değişikliklerinin üç boyutlu MR ile incelenmesi
Investigation of cerebellum volume changes in multiple sclerosis disease with 3D MRI
- Tez No: 964429
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Multipl Skleroz (MS), genç erişkinlerde görülen kronik bir nöroinflamatuvar hastalık olup merkezi sinir sisteminde demiyelinizasyon ve aksonal hasarla seyreder. Serebellum, MS'nin erken dönemlerinden itibaren etkilenen bölgelerden biridir. Son yıllarda yapılan çalışmalar, serebellar volüm değişikliklerinin hem motor hem de bilişsel işlev bozukluklarıyla yakından ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, otomatik segmentasyon yöntemiyle MS'nin serebellum üzerindeki volümetrik ve morfometrik etkilerini detaylı bir şekilde değerlendirmeyi ve bu bulguların yaş, cinsiyet, kullanılan ilaçlar ve EDSS skoru gibi faktörlerle ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya 50 MS tanılı birey ve 50 sağlıklı kontrol bireyi dâhil edilmiştir. Grupların 3DT1 ağırlıklı MRG verileri, volBrain platformunun CERES modülü kullanılarak analiz edilmiştir. Lobül bazlı mutlak ve bağıl hacimler, kortikal kalınlıklar ve gri madde (GM) mutlak ile bağıl hacim ölçümleri değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS ve Jamovi yazılımlarıyla istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Multipl Sclerosis (MS) is a chronic neuroinflammatory disease commonly affecting young adults and is characterized by demyelination and axonal damage within the central nervous system. The cerebellum is among the brain regions affected from the early stages of MS. Recent studies have demonstrated that cerebellar volumetric alterations are closely associated with both motor and cognitive dysfunction. This study aimed to comprehensively evaluate the volumetric and morphometric effects of MS on the cerebellum using an automated segmentation approach, and to investigate their associations with demographic and clinical variables such as age, sex, type of treatment, and EDSS scores. The study included 50 individuals diagnosed with MS and 50 age- and sex-matched healthy controls. 3DT1-weighted MRI datasets were analyzed using the CERES module of the volBrain platform. Absolute and relative lobule-based volumes, cortical thickness, and both absolute and relative gray matter volumes were assessed. The data were statistically analyzed using SPSS and Jamovi software.