Toplam kalite yönetimi ilkelerinin mobilya sektöründe uygulanması ve etkileri: Doğu Karadeniz örneği
Application of total quality management principles in the furniture industry and its effects: Eastern Black Sea example
  1. Tez No: 964431
  2. Yazar: AYDIN BEHFAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Toplam Kalite Yönetimi (TKY), işletmelerin müşteri gereksinimlerinin karşılanabilmesi için kullanılan işin, insanın, ürünün veya hizmetin kalite ihtiyaçlarının belirli sistemler içerisinde ve bütün çalışanların katkılarıyla sağlanmasıdır. Toplam Kalite Yönetiminin amacı işletmelerin müşterilerine daha kaliteli hizmet ve ürün satabilmeleri konusunda destek sağlamaktır. TKY uygulamalarını işletmelerinde aktif ve doğru bir şekilde uygulayan işletmelerin müşteri ilişkileri, kalite yönetimleri, işletme iç dinamikleri, işletme performansı başta olmak üzere birçok konuda avantaj sağladığı söylenebilmektedir. Çalışmanın amacı; Toplam Kalite Yönetimi ilkelerinin Doğu Karadeniz bölgesindeki mobilya sektöründe uygulanması ve etkilerinin incelenmesidir. Çalışma sonucunda katılımcıların TKY puanlarının 3,61±0,28 aralığında olduğu, TKY uygulamalarının; kadınlarda, 29 ve altı yaş aralığında, ilköğretim düzeyindeki katılımcılarda, satış/pazarlama uzmanlarında, 251 ve üzeri çalışanı olan işletmelerde, yüksek miktar, az çeşit üretim tipi ve miktarına sahip işletmelerde ve 7-9 yıl arasında faaliyet gösteren işletmelerde daha yüksek olduğu, gelir düzeyine göre anlamlı farklılığın olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Total Quality Management (TQM) is the process of meeting business, human, product, or service quality requirements within specific systems and with the contributions of all employees to fulfill customer needs. The purpose of Total Quality Management is to support businesses in delivering higher-quality products and services to their customers. Businesses that implement TQM practices actively and correctly are said to gain advantages in several areas, including customer relations, quality management, internal business dynamics, and operational performance. The aim of this study is to examine the implementation and effects of Total Quality Management principles in the furniture sector in the Eastern Black Sea region. The study found that participants' TQM scores ranged between 3.61±0.28. TQM practices were higher among women, participants aged 29 and below, those with primary education levels, sales/marketing specialists, businesses with 251 or more employees, companies producing in high quantities with low variety, and businesses operating for 7-9 years. No significant differences were observed based on income levels.