Redüksiyonsuz disk dislokasyonu olan TMD hastalarında TENS (transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu) uygulamasının çiğneme kasları EMG aktivitesi ve oklüzyon üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of TENS treatment on EMG activity of masticatory muscles and occlusion in TMD patients with disc dislocation without reduction
- Tez No: 964432
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU KARAKIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Redüksiyonsuz disk dislokasyonu, ağız açıklığında kısıtlılık ve fonksiyonel hareketlerde ağrıyla birlikte hastaların günlük yaşam konforunu azaltan, hekimler için de etkin tedavi seçimi ve uygulamasının zor olduğu klinik bir durumdur. Temporomandibular eklem rahatsızlıklarının destekleyici tedavi seçeneklerinden olan TENS, cilde elektrik stimülasyonu uygulayan bir cihazdır. Çalışmamızda TENS tedavisinin ağrı, ağız açıklığı miktarı, anterior temporalis (TA) ve masseter (MM) kaslarının EMG aktivitesi ve oklüzal kuvvet dağılımı üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Çalışmaya DC/TMD klinik muayene formu ve BioJVA ile redüksiyonsuz disk deplasmanı teşhisi konulan 12 hasta dahil edilmiştir. Hastalara 4 hafta süre ile haftada iki kere olmak üzere her seans 40 dk olacak şekilde toplam 8 seans TENS tedavisi uygulanmıştır. Tedavi başlangıcında ve 4 haftalık tedavi bitiminde, ağız açıklığı miktarı ölçülmüş ve ağrı Görsel Ağrı Skoru (VAS) ile değerlendirilmiştir. Tüm hastalardan tedavi öncesi, tedavinin ilk seansından hemen sonra, tedavi başlangıcının birinci haftasında ve 4. hafta sonunda olmak üzere toplam 4 seans kayıt alınmıştır. EMG verileri, TA ve MM için istirahat konumunda ve maksimum ısırma sırasında kaydedilmiştir. T-scan ile oklüzal kuvvet dağılımı maksimum ısırma sırasında kaydedilmiştir. İstastistiksel değerlendirme sonucunda TENS tedavisinin ağrının azalmasında (p=0.001) ve ağız açıklığının artmasında (p=0.034) etkili olduğu görülmüştür. İstirahat ve maksimum ısırma sırasında alınan EMG kayıtlarında sadece istirahate sağ anterior temporal kas için, tedavi öncesi kas aktivitesi ile tedavinin birinci haftasındaki kas aktivitesindeki değişim istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0.016).
Özet (Çeviri)
Disc dislocation without reduction is a clinical condition that significantly impacts the daily life comfort with restricted mouth opening and pain during functional movements and poses challenges for dentists in choosing and applying effective treatment. TENS, one of the supportive treatment options for temporomandibular joint disorders, is a device that applies electrical stimulation to the skin. In this study, the effect of TENS application, as supportive treatment option for temporomandibular joint disorders, was evaluated on pain, mouth opening, EMG activity of the anterior temporalis and masseter muscles, and occlusal force distribution. Firstly, twelve patients with disc dislocation without reduction diagnosed by DC/TMD clinical examination form and BioJVA were included in the study. A total of 8 TENS therapy sessions were applied to the patients twice a week for 4 weeks, with each session lasting 40 minutes. At the beginning and at the end of the 4-week treatment, mouth opening was measured millimetrically and pain was assessed by VAS (visual analogue score). Data were collected from all patients at four time points; before the treatment, immediately after the first session, at the end of the first week, and at the end of the fourth week. EMG data were recorded in the resting position and during maximum bite for TA and MM. T-scan occlusal force distribution was recorded during maximum bite. Statistical evaluation showed that TENS treatment was effective in reducing pain (p=0.001) and increasing mouth opening (p=0.034). In the EMG recordings taken at rest and at maximum bite, the change in muscle activity between the pre-treatment muscle activity and the first week of treatment was found to be statistically significant only for right anterior temporalis muscle at rest (p=0.016).