Gebelerde ultra işlenmiş besin tüketimi ve yeme bağımlılığı ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between ultra-processed food consumption and food addiction in pregnant women
  1. Tez No: 964446
  2. Yazar: MELİSA NURKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKCEN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, gebelerde ultra işlenmiş besin tüketimi ile yeme bağımlılığı arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla Ankara Etlik Şehir Hastanesi kadın doğum polikliniğine başvuran 30 hafta ve üzeri 125 gebe üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden bireylere, araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği ile anket formu uygulanmıştır. Araştırmada katılımcılara demografik özellikler ve sağlık ile ilgili genel bilgilerden oluşan sorular sorulmaktadır. Katılımcılara Ultra İşlenmiş Besin Tüketim Sıklığı Formu ve Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği ve beslenme durumlarını saptamak için 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı uygulanmıştır Ayrıca gebelik döneminde ağırlık kazanımı ve beslenme alışkanlıklarının değişimi ile ilgili sorulara yer verilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler BeBis ve SPSS 26.0 yazılım programından yararlanılarak değerlendirilmiştir. Katılımcıların ortalama yaşı 27,7±5,25 yıl olup, %59,2'si 25-34 yaş aralığında ve %41,6'sı üniversite ve üzeri eğitim düzeyindedir. Gebelik öncesi ortalama beden kütle indeksi 25,1±4,28 kg/m², mevcut beden kütle indeksi ise 29,9±4,36 kg/m² olarak belirlenmiştir. Araştırmada katılımcıların %16,8'inde yeme bağımlılığı gözlenmiş, ortalama YALE Yeme Bağımlılığı Ölçeği puanı 5,6±2,26'dır. Günlük besin tüketiminde, yağ, kolesterol ve B1 vitamini alımlarının gereksinim üzerinde, B2 vitamini, B6 vitamini, folat, kalsiyum ve demir alımlarının ise yetersiz olduğu saptanmıştır. Ultra işlenmiş besin tüketimi gebelik öncesi beden kütle indeksine göre farklılıklar gösterse de, günlük tüketim miktarları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 125 pregnant women aged 30 weeks or more who presented to an obstetrics and gynecology clinic in Ankara to examine the relationship between ultra-processed food consumption and food addiction. Participants who voluntarily agreed to take part in the study were administered a questionnaire by the researcher through face-to-face interviews. The questionnaire included questions on demographic characteristics and general health-related information. In addition, the Ultra-Processed Food Consumption Frequency Form, the Yale Food Addiction Scale, and a 24-hour dietary recall were applied to assess dietary intake. Furthermore, questions regarding weight gain during pregnancy and changes in dietary habits were included. Data obtained from the study were analyzed using BeBis and SPSS 26.0 software. The mean age of the participants was 27.7±5.25 years, 59.2% were between 25 and 34 years old, and 41.6% had a university or higher education level. The mean pre-pregnancy body mass index was 25.1±4.28 kg/m², and the current BMI was 29.9±4.36 kg/m². Food addiction was observed in 16.8% of the participants, and the mean YALE Food Addiction Scale score was 5.6±2.26. Daily food intake was found to exceed dietary requirements for fat, cholesterol, and vitamin B1, while intakes of vitamins B2, B6, folate, calcium, and iron were inadequate. Although ultra-processed food consumption varied according to pre-pregnancy BMI, no statistically significant differences were found in daily intake.