Enflasyon tahmin performansının karşılaştırmalı bir analizi
A comparative analysis of inflation forecast performance
  1. Tez No: 964482
  2. Yazar: NAZİRE TUĞÇE GÜNEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA YEŞİM GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, 2007–2024 döneminde OECD, IMF, Consensus Economics, Fed ve ECB'nin enflasyon tahmin performanslarını karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Ortalama mutlak hata (MAE), kök ortalama hata karesi (RMSE), ortalama mutlak yüzde hata (MAPE) ve Theil's U gibi ölçütlerin yanı sıra çeşitli testler ve zaman serisi analizleri kullanılmıştır. Bulgular, OECD'nin çoğu kriterde daha başarılı olduğunu, ancak hiçbir kurumun tüm ölçütlerde üstünlük sağlayamadığını göstermektedir. 2008 Küresel Krizi ve Covid-19 gibi şok dönemlerinde tahmin doğruluğu belirgin şekilde bozulmuştur. Sonuçlar, doğru enflasyon tahminlerinin fiyat istikrarı, beklenti yönetimi ve ekonomik kararların etkinliği açısından kritik bir rol oynadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the inflation forecasting performance of major institutions, including the OECD, IMF, Consensus Economics, the Federal Reserve (Fed), and the European Central Bank (ECB), over the period 2007–2024. Using error measures such as MAE, RMSE, MAPE, and Theil's U, as well as consistency tests and time series analysis, the results show that the OECD generally outperforms others, though no single institution achieves superiority across all criteria. Forecast accuracy is found to deteriorate during periods of global shocks, such as the 2008 financial crisis and the Covid-19 pandemic. The study highlights the importance of reliable inflation forecasts for monetary policy, expectation management, and economic decision-making.