İlahiyat fakültelerindeki demokratik iklimin öğrenci görüşleri çerçevesinde incelenmesi
Examination of the democratic climate in the faculties of theology within the framework of student views
- Tez No: 964481
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH KAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada ilahiyat fakültelerindeki demokratik iklimin değerlendirilmesi amacıyla, Türkiye'de bulunan ilahiyat fakültelerinde eğitim gören ve mezun olan öğrencilerin söz konusu iklime ilişkin algıları incelenmiştir. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmada veri toplama aracı olarak yarı-yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, ilahiyat fakültelerinde demokratik iklimin varlığının öğrenciler tarafından farklı şekillerde algılandığını göstermektedir. Katılımcıların büyük çoğunluğu fikirlerini özgürce ifade etmekte çekindiklerini, bazı zamanlarda sınıf arkadaşları ve öğretim elemanları tarafından tepkilere maruz kaldıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca araştırma verileri, karar alma süreçlerinde öğrenci katılımının düşük düzeyde olduğunu göstermektedir. Katılımcıların önemli bir bölümü bazı öğretim elemanlarının otoriter tavırlar sergilediğine, cinsiyete dayalı pozitif ayrımcılık yaptıklarına ve iletişim kurma noktasında kendilerini yeterince özgür hissetmediklerine değinmişlerdir. Buna karşılık demokratik tutum sergileyen öğretim elemanları ile kurulan iletişimin, öğrencilerin eleştirel düşünce gelişimi açısından olumlu yönde etkiye sahip olduğu da bulgular arasındadır. Bulgular dikkate alındığında çalışma, ilahiyat fakültelerindeki demokratik iklimin geliştirilmesi gerektiğini göstermektedir. Fikir özgürlüğünün, eleştirel düşünce gelişiminin, fırsat eşitliği ve adaletin teşvik edildiği bir eğitim ortamının oluşturulması demokratik eğitimin hedefleri doğrultusunda son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the democratic climate in the faculties of theology by examining the perceptions of students who are currently studying or have graduated from theology faculties in Turkey regarding this climate. Using a qualitative research method, semi-structured interviews were employed as the data collection tool. The collected data were analyzed using content analysis. The findings of the study indicate that the existence of a democratic climate in theology faculties is perceived in different ways by students. The vast majority of participants reported that they are hesitant to express their opinions freely and that, at times, they face reactions from their classmates and academic staff. Moreover, the research data show that student participation in decision-making processes is at a low level. A significant portion of participants highlighted that some academic staff exhibit authoritarian attitudes, engage in gender-based positive discrimination, and do not feel sufficiently free in terms of communication. On the other hand, the communication with academic staff who exhibit democratic attitudes has been found to have a positive effect on students' critical thinking development. Considering these findings, the study suggests that the democratic climate in theology faculties should be improved. Creating an educational environment where freedom of expression, critical thinking development, equal opportunities, and justice are promoted is crucial in line with the objectives of democratic education.