GMYO endeksinin enflasyona karşı performansının Fama - Schwert modeli ile incelenmesi
An Investigation of inflation - hedging effectiveness of Turkish reit index via Fama - Schwert framework
- Tez No: 142836
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UĞUR MÜNGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
GMYO ENDEKSİNİN ENFLASYONA KARŞI PERFORMANSININ FAMA-SCHWERT MODELİ İLE İNCELENMESİ ÖZET Yatırımcıların temel amaçlarından birisi de servetlerinin enflasyon karşısında reel olarak değer kaybetmesini önlemektir. Gelecekte olabilecek fiyat değişiWiMerini önceden değerlendirmek güç olduğu için yatırımların reel gerilileri de belirsizleşmektedir. Gayrimenkuller geleneksel olarak enflasyona karşı tercih edilen bir yatirrm aracı olmuştur. Gayrimenkulun bir diğer avantajı da öngörülemeyen (beklenmeyen) enflasyona karşı koruma sağlamasıdır. Ancak gayrimenkul yatırımlarının da çok fazla kaynak gerektirdiği de bir gerçektir. Bununla birlikte gayrimenkule bağlanan değerlerin hareketliliğinin olmaması ve ekonomik sisteme girememesi sebebi ile gayrimenkul yatırımları ölü yatırımlar olarak görülmektedir. Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GMYO), gayrimenkuller ile gayrimenkule dayalı sermaye piyasası araçlarından oluşan portföyü işleten ve gayrimenkule dayalı projelere yatirrm yapan sermaye piyasası kurumlandır. Dolayısıyla GMYO hisse senetlerine yapılan yatırımlar bir bakıma dolaylı yoldan yapılan gayrimenkul yatırımları demektir. Finansal sistemin bir parçası olan GMYO hisse senetlerinin aynı zamanda enflasyon karşısında gayrimenkullerin özelliklerini yansıtması beklenir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki GMYO hisse senetlerinin enflasyona karşı koruma sağlayıp sağlamadığını Fama-Schwert modeli çerçevesinde araştırmaktır. Bu bağlamda sektörü temsil eden GMYO endeksinin getirişi 01/2000-03/2003 döneminde, reel gerililerin sabit ve piyasanın etkin olduğunu varsayan Fama-Schwert modeli esas alınarak incelenmiştir. GMYO endeksi ve karşılaştırma olması için IMKB-100 endeksine bu model uygulanmadan önce, zaman serisi fonksiyonları (ARIMA) ve kısa dönem faiz oranlan ile aylık beklenen enflasyon tahminleri yapılmıştır. Genel olarak faiz oranlan ile yapılan beklenen enflasyon tahminleri zaman serilerine göre istatistiksel olarak daha iyi çıkmıştır. Daha sonra tahmin edilen beklenen enflasyon verileri ve bunlann gerçek enflasyon verileri ile farkı olan beklenmeyen enflasyon verileri Fama-Schwert modelinde kullanılarak GMYO ve İMKB-100 endekslerinin enflasyona karşı performanslan incelenmiştir. Sonuç olarak, Fama-Schwert modeline göre her iki endeksin de enflasyonun bileşenlerine karşı birebir korumanın ötesinde bir koruma sağladığı ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte incelenen dönemin krizlerle geçmiş olması da, regresyon analizinden elde edilen ortalama reel gerililerin çok büyük ve negatif çıkmasına sebep olmuştur. ıx
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION OF INFLATION-HEDGING EFFECTIVENESS OF TURKISH REIT INDEX VIA FAMA-SCHWERT FRAMEWORK SUMMARY One objective of investors holding investments is to protect wealth against inflation.lt' s very diffucult to consider the possible price variations ex-ante point of view so that the return of an investment become uncertain in real sense. Real Estates are conventional inflation hedging investments and at the same time you can say that it hedges against unexpected inflation. On the other hand it's a fact that real estate investments need large resources. Neverthless they are not liquid and not part of the economical system that named as dead investments. Real Estate Investment Trusts (REITs) are capital market corporations, financing real estate projects and have a portfolio consists of real estate and real estate securities. Consequently it's shares are said to be a proxy of direct real estate investments. They are also supposed to reflect real estate characteristics as an investment. The purpose of this study is to investigate the hedging effectiveness of Turkish REIT index via Fama-Schwert framework. In this context an investigation is conducted utilising REIT index between 01/2000-03/2003 period under 2 main assumptions: 1) real returns are constant 2) the market is efflcent. Before utilising the framework to REIT and IMKB-100 indices, expected inflation forecasts are made by time series functions (ARIMA) and short term interest rates. In general the forecasts made by interest rates are statistically more accurate than the other. Later this expected inflation and the unexpected inflation, which is the difference between actual and expected one, are used in Fama-Schwert framework to investigate the hedging effectiveness against inflation. As a result both indices established more than one to one correspondence relationships with the inflation two components. However the investigation period of the study passed by some economical crisis that the mean real returns of the indices obtained from the regression analysis are big and negative.