İş sağlığı ve güvenliği perspektifinden pestisit kullanımına yönelik bilimsel çalışmaların bibliyometrik analiz
Bibliometric analysis of scientific studies on pesticide use from an occupational health and safety perspective
- Tez No: 964483
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN ÖZBAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Ziraat, Public Health, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Pestisitler, modern tarımda bitki koruma amacıyla yaygın olarak kullanılan kimyasallar olup, yönetim üretimde değişimi arttırırken insan sağlığı ve çevre üzerinde ciddi riskler oluşturabilmektedir. Bu çalışma, pestisitlerin mesleki maruziyet değişimleri iş sağlığı ve güvenliği üzerinde sunmakta olup bilimsel yayınların bibliyometrik analizlerine odaklanmaktadır. Amaç, pestisitlerin dağıtımı ile ilgili küresel akademik takvimler, araştırmalarını ve uluslararası iş birliği düzeylerini Çalışmada, Scopus veriR-tabanlı Bibliometrix yazılımı ve **VOSviewer kullanılıyor. Sonuçlar, pestisitlere mesleki maruziyetin, özellikle tarım işçileri için ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını, sık sık araştırılan konuların ise mesleki maruziyet, kanser riski, genotoksisite ve reaksiyonların olduğunu gösteriyor. Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve İtalya en çok atıf alan ülkeleri arasında yer alırken, uluslararası iş birliklerinin Avrupa ve Kuzey Amerika ülkeleri arasında yoğunlaştığı görülmektedir. Pestisitlerin insanlar üzerindeki akut ve kronik etkileri, mesleki maruziyet oranları ve bu durumun iş sağlığına etkileri önemli araştırma başlıklarından biridir. Aynı zamanda, pestisit kullanımına bağlı risklerin minimize edilmesine yönelik koruyucu ekipman kullanımı, farkındalık artışı ve yasal düzenlemeler gibi stratejiler de literatürde önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmanın sonucunda, pestisitlerin iş sağlığı ve güvenliği üzerindeki etkilerine ilişkin bilimsel literatürün kapsamı, derinliği ve trendleri ortaya çıkarılarak, gelecekteki çalışmalar için çok boyutlu bir kaynak sunulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Pesticides are widely used chemicals for plant protection purposes in modern agriculture, and while management increases production changes, they can pose serious risks to human health and the environment. This study presents occupational exposure changes to pesticides on occupational health and safety and focuses on bibliometric analyses of scientific publications. The aim is to analyze global academic calendars, research and international collaboration levels related to the distribution of pesticides. The study uses Scopus dataR-based Bibliometrix software and **VOSviewer. The results show that occupational exposure to pesticides causes serious health problems, especially for agricultural workers, and frequently researched topics are occupational exposure, cancer risk, genotoxicity and reactions. While the United States, France and Italy are among the most cited countries, it is seen that international collaborations are concentrated among European and North American countries. Acute and chronic effects of pesticides on humans, occupational exposure rates and the effects of this situation on occupational health are among the important research topics. At the same time, strategies such as the use of protective equipment, awareness raising and legal regulations to minimize risks related to pesticide use also have an important place in the literature. As a result of this study, it is aimed to present a multidimensional resource for future studies by revealing the scope, depth and trends of the scientific literature on the effects of pesticides on occupational health and safety.