Taşkın şok dalgası etkilerinin azaltılmasında yapısal önlemlerin performansının deneysel ve sayısal olarak araştırılması
Experimental and numerical investigation of performances of structural measures to reduce the effects of flood shock wave
- Tez No: 964486
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTSİ SAVAŞ ERDURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu çalışmada, tam ve kısmi baraj yıkılması sonucu oluşan taşkın şok dalgalarının olumsuz etkilerini azaltma amaçlı üretilen yapısal önlemlerin, hız, maksimum derinlik, maksimum yatay çarpma kuvveti, kuvvet şiddeti ve impuls kriterlerine göre performansı deneysel ve sayısal olarak araştırılmıştır. Ayrıca, şok dalgalarının karakteristikleri üzerinde kapak açılma süresiyle, kuru/ıslak mansap yatağı koşullarının etkileri incelenmiştir. Deneyler, iki ayrı yatay ve dikdörtgen kanal üzerinde farklı başlangıç rezervuar su seviyelerinde gerçekleştirilmiştir. Görüntü işleme tekniği de kullanılarak şok dalgalarına ait akım derinlikleri ve su yüzü profilleri ile şok dalgalarının yayılma hızları ve model-yapı üzerinde oluşturdukları yatay çarpma kuvvetleri elde edilmiştir. Sayısal çalışmalarda 2B ve 3B modeller kullanılmış ve elde olunan sonuçlar deney çıktıları ile karşılaştırılmıştır. Sayısal modellerin deneysel akım durumlarını ne derece yansıtabildiği gösterilmiştir. Ayrıca, görüntü işleme tekniğinin kullanımı üzerine değerlendirmeler yapılmıştır. Şok dalgası kaynaklı taşkınların olumsuz etkilerini azaltmada yapısal önlemlerin gösterdikleri performanslar karşılaştırılmalı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the performances of structural measures produced to reduce the adverse effects of flood shock waves resulting from complete and partial dam-breaks were experimentally and numerically investigated based on the following criteria; celerity, maximum depth, maximum horizontal impact force, force intensity and impulse. Additionally, the effects of the gate opening time and dry/wet downstream bed conditions on the characteristics of the shock waves were examined. The experiments were conducted on two different horizontal and rectangular channels with various initial reservoir water levels. The shock waves flow depths and water surface profiles were determined using several methods including the image processing technique and in addition, their propagation celerities and the horizontal impact forces acting on the model-structure were obtained. In the numerical studies, 2D and 3D models were used and the results obtained were compared with the experimental outputs. The ability of the numerical models to reproduce the experimental outputs were demonstrated. Moreover, the applicability of image processing techniques was evaluated. The performances of structural measures with regard to the criteria in reducing the adverse effects of shock wave-induced floods were comparatively demonstrated.