Ay Hanum Hellenistik Dönem heykeltraşlık eserleri
The sculpture workes of ai Khanoum in the Hellenistic Period
  1. Tez No: 964487
  2. Yazar: HADI BAHARANGIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUHAL SAĞLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu kapsamlı çalışma, Ay Hanum antik kentinde bulunan heykelcilik eserlerinin ve Helenistik sanatın Tillya (Altın) Tepe üzerindeki etkilerinin sanatsal, kültürel ve sosyal açılardan kapsamlı bir şekilde incelenmesi amacıyla hazırlanmıştır. Öncelikle konunun önemi, araştırma yöntemi ve ilgili literatür tanıtılmış, ardından Ay Hanum'un coğrafi konumu, tarihsel geçmişi, kültürel ve siyasi yapısı ile sanatsal üretim ve el sanatlarındaki rolü incelenmiştir. Ay Hanum ve Tillya (Altın) Tepe'den çıkarılan heykeller, kabartmalar ve süsleme unsurları, Baktriya sanatı çerçevesinde Helenistik üsluptan etkilenmiş olarak malzeme, yapım tekniği ve ikonografi açısından detaylı analiz edilmiştir. Bu kapsamda, Zeus, Herakles, Afrodit ve Dionysos gibi mitolojik heykeller; yerel elitlerin ve imparatorluk güçleriyle ilişkili kişiliklerin portreleri; ayrıca kamusal, dinsel ve defin amaçlı heykeller incelenmiş ve Ay Hanum'un sanatsal çeşitliliği açıkça ortaya konmuştur. Tipolojik ve stilistik analizler dönemler arasındaki farklılıkları ortaya koymuş, Ay Hanum'un heykelcilik mirası diğer antik şehirlerle karşılaştırılarak hem yerel hem de dış etkiler bağlamında değerlendirilmiştir. Ayrıca, bu eserlerin sosyal rolü, toplumsal statü belirlemedeki yerleri ve sipariş veren kurum ve kişiler üzerindeki incelemeler heykel sanatının sosyal boyutunu aydınlatmıştır. Sonuç bölümünde, çalışmanın genel bulguları değerlendirilmiş, Ay Hanum heykel sanatına dair yeni bulgular sunulmuş ve kültürel mirasın önemi vurgulanarak gelecekteki araştırmalar için yeni ufuklar açılmıştır. Daha kapsamlı ve derinlemesine bir anlayışın, bölgenin kültür, toplum ve siyasal tarihinin daha iyi kavranmasında önemli bir rol oynayacağı vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This comprehensive study is conducted with the aim of thoroughly examining the sculptural artifacts discovered in the ancient city of Ay Hanum and the influence of Hellenistic art on the artworks from Tillya Tepe (Golden Hill) from artistic, cultural, and social perspectives. Initially, the significance of the topic, research methodology, and relevant literature are introduced, followed by an investigation of Ay Hanum's geographical location, historical background, cultural-political structure, and its role in artistic productions and handicrafts. The sculptures, reliefs, and decorative elements unearthed from Ay Hanum and Tillya Tepe (Golden Hill)“shaped within the framework of Baktriyen art influenced by the Hellenistic style ”are analyzed in detail based on materials, manufacturing techniques, and iconography. Among these, mythological statues such as Zeus, Heracles, Aphrodite, and Dionysus; portraits of local elites and figures connected to imperial powers; as well as sculptures with public, ritual, and funerary functions are examined, clearly illustrating the artistic diversity of Ay Hanum. Typological and stylistic analyses identify periodical differences, and the sculptural heritage of Ay Hanum is evaluated comparatively with other ancient cities within the context of local and external influences. Furthermore, the social role of these artifacts, their place in determining social status, and the examination of patron institutions and individuals illuminate the social dimension of sculptural art. In conclusion, the study assesses its overall findings, presents new insights into the sculpture art of Ay Hanum, highlights the significance of this cultural heritage, and opens new horizons for future research. It emphasizes that a more precise and comprehensive understanding of this art can play a crucial role in better comprehending the culture, society, and political history of the region.