The situation of women's education in Afghanistan from 2001 to 2021
2001-2021 yılları arasında Afganistan'da kadınların eğitim durumu
  1. Tez No: 964491
  2. Yazar: SADIA TAHIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOUHAMED BACHIR DIOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Geleneksel bir toplum olarak Afganistan, farklı yönlerden cinsiyet eşitsizliğine sahiptir. Özellikle kadınlar ve kızlar eğitimde çeşitli engellerle karşılaşmaktadır. 2001'den 2021, Son yirmi yıldaki Afganistan'daki eğitim sistemi insan kaynaklarındaki eksikliklerin bir kısmını karşılayabilmek için ülkenin genç nüfusunu eğitime tabi tutmuştur. Afganistan eğitim sistemi 2001 yılında banyak sektörlerde tekrar faaliyete geçip yeni bir ivme kazanmıştır. Bu tarih itibarıyla, kadınların yükseköğretimindeki rolü sınırlıydı ve birçok nedenle de eğitim kurumlarına katılım için uygun bir ortam mevcut değildi; ancak son yıllarda women'in yükseköğretiminde rolü ve varlığı artmaya başlamıştır. Bu bağlamda, Asya Kadın Üniversitesi, her yıl 50 burs sağlayarak kadınlar ile kız çocukları, eğitimlerine devam etmek üzere farklı ülkelere gönderilmiştir. Üniversitelerde kadınların varlığı diğer birçok sektöre kıyasla daha umut verici olmuştur. Kadınların liderlik ve karar alma süreçlerindeki rolleri ise illere göre farklılık göstermektedir. Bazı illerde kadınların liderlik alanındaki katılım fırsatları nispeten daha iyi olmuş, ancak diğer illerde kültürel, toplumsal ve güvenlik sorunları nedeniyle bu alanlarda sınırlamalar ve zorluklar yaşanmıştır. Son yirmi yılda kadınların varlığına yönelik sorunlar araştırılmış ve planlar ile stratejiler geliştirilerek bu sorunların üstesinden gelinmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda, toplumsal cinsiyet stratejisi, ayrımcılığı önleme politikası ve yükseköğretim kurumlarında cinsel tacizi önleme stratejisi gibi yaklaşımlar geliştirilmiştir. Sürekli izleme, pozitif ayrımcılık politikalarının uygulanması, düzeltici kararların alınması ve destekleyici önlemlerle, kadınların eğitim kurumlarındaki sayısını artırmak ve kadın akademik personel ile öğrencilere daha fazla fırsat sunmak için çaba sarf edilmiştir. Bu hedef doğrultusunda, kadınların eğitim sistemindeki anlamlı varlığını artırmak için etkili faaliyetler ve diğer yararlı programlar uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a traditional society, Afghanistan has been a gender inequality in the different aspects. Specially women and girls face various obstaacles in education. During from 2001 to 2021 the education system in Afghanistan tried to compensate part of the lack of human resources by educating the youth of this country. In 2001, the educational system of Afghanistan restarted its work in many sectors and got a new life. In this year, women had a less influential role in higher education, and due to many reasons, the appropriate field was not favorable for them to attend educational institutions; But in the last few years, the role and presence of women in higher education has increased. The development of high-quality higher education with favorable conditions and facilities for gender equality based on values such as equal rights, meritocracy, Islamic standards, national solidarity, responsibility and readiness to serve Afghanistan, was the view of the education system toward women, and for the realization of those effective activities and other useful programs were also implemented to increase the meaningful presence of women in the education system of the country. Considering that women have spent their golden age in Afghanistan during the last two decades (2001-2021) and unfortunately, with the re-domination of the Taliban, all the achievements of women have been lost. Therefore, it is necessary to study the status of women's education during the last two decades and to study its strengths and weaknesses.