AI-enhanced English language learning/teaching: A focus on four skills, vocabulary, and grammar
YZ destekli İngilizce dil öğrenimi ve öğretimi: Dört beceri, kelime bilgisi ve dilbilgisi odaklı bir inceleme
- Tez No: 964490
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez, yapay zekâ (YZ) araçlarının K-12 düzeyindeki İngilizce dil eğitimine entegrasyonunu incelemekte; dinleme, konuşma, okuma ve yazma gibi dört temel becerinin yanı sıra dilbilgisi ve kelime öğretimine odaklanmaktadır. Anlatı temelli bir alan yazın taraması ve tematik analiz yöntemiyle yürütülen çalışma, 2015–2024 yılları arasında yayımlanmış kuramsal ve ampirik araştırmaları kapsamlı biçimde sentezlemiştir. Bulgular, dil öğreniminde en sık kullanılan YZ araçlarını belirlemekte ve bu araçların öğrenci katılımı, geribildirim süreçleri, özerklik gelişimi ve sınıf içi uygulamalara etkilerini ortaya koymaktadır. Çalışma, pedagojik açıdan anlamlı kullanıldığında YZ'nin kişiselleştirilmiş öğrenmeyi desteklediğini, öğrencinin kaygısını azalttığını ve uyarlanabilir destek sunduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, otomasyona aşırı bağımlılık, öğretmen yeterliliği ve veri güvenliği ile algoritmik önyargı gibi etik sorunlar önemli zorluklar olarak öne çıkmaktadır. Bu tez, yetişkin veya yükseköğretim odaklı çalışmalardan farklı olarak, K-12 bağlamında yapılandırılmış özgün bir bakış açısı sunarak literatüre katkı sağlamaktadır. Bulgular doğrultusunda, eğitimcilerin ve politika yapıcıların YZ'yi dengeli, etik ilkelere dayalı ve pedagojik temelli bir yaklaşımla entegre etmeleri gerektiği önerilmektedir. Ayrıca, öğretmen eğitiminin güçlendirilmesi ve YZ'nin öğrencilerin motivasyonu, kapsayıcılık düzeyi ve dil gelişimine uzun vadeli etkilerine yönelik araştırmaların artırılması gerekliliği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the integration of Artificial Intelligence (AI) tools into K-12 English language education, focusing on the development of the four core skills: listening, speaking, reading, and writing, alongside grammar and vocabulary instruction. Drawing upon a narrative literature review supported by thematic analysis, the study synthesises empirical and theoretical findings published between 2015 and 2024. The review identifies the most frequently used AI tools in language learning and examines their effects on learner engagement, feedback, autonomy, and classroom practices. It highlights that AI, when used thoughtfully, enhances personalised learning, lowers anxiety, and facilitates adaptive support. However, the findings also point to notable challenges, including the risk of overdependence on automation, teacher readiness, and ethical issues such as data privacy and algorithmic bias. The study contributes to the existing literature by offering a structured and K-12 specific perspective, rather than focusing solely on adult or higher education contexts. It proposes that educators and policymakers should adopt a balanced, ethically informed, and pedagogically grounded approach to AI integration. Furthermore, the study underlines the need for teacher training and ongoing research into the long-term impacts of AI on learner motivation, inclusion, and language development.