Sendikaların uluslararasılaşma süreçleri: HAK-İŞ Konfederasyonu incelemesi
Internationalisation processes of trade unions: an analysis of HAK-İŞ Confederation
  1. Tez No: 964497
  2. Yazar: FATMA ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, HAK-İŞ Konfederasyonu'na bağlı sendikalarda kadın emeğinin temsili, kadın odaklı sendikal politikalar ve bu politikalara ilişkin kurumsal yaklaşımları nitel bir bakış açısıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada kadınların sendikal yapılardaki yeri, karşılaştıkları yapısal ve kültürel engeller, kadın haklarına yönelik toplu iş sözleşmesi uygulamaları, sendikal eğitim faaliyetleri ve HAK-İŞ' in ulusal ve uluslararası düzeyde yürüttüğü kadın odaklı politikaları detaylı biçimde analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemi, HAK-İŞ Konfederasyonu'na bağlı sendikalarda görev yapan sendika başkanları ve kadın komite başkanlarından oluşmaktadır. Katılımcılarla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler MAXQDA programı aracılığıyla tematik içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen veriler,“Kadın Odaklı Sendikal Politikalar ve Eğitim”ile“Kurumsal Vizyon, İş birlikleri ve Karşılaşılan Engeller”olmak üzere iki ana tema altında toplanmış; her ana tema kendi içinde ilgili alt temalarla detaylandırılmıştır. Araştırma bulguları, kadınların sendikal yapılarda yeterince temsil edilmediğini, istenilen düzeye ulaşmadığını, toplumsal önyargıların ve ailevi sorumlulukların kadınların sendikal faaliyetlere katılımını sınırlandırdığını, kadın haklarına yönelik bilinçlendirmenin sendikaların büyük çoğunluğunda henüz kurumsal bir düzeye ulaşmadığını göstermektedir. Bununla birlikte HAK-İŞ' in ve üyesi bulunan sendikaların kadın komiteleri aracılığıyla hem ulusal hem de uluslararası platformlarda kadın emeğini görünür kılma çabası dikkat çekici bulunmuştur. Türkiye'de kadın odaklı sendikal örgütlenmenin mevcut durumunu ortaya koyması ve cinsiyet eşitliğine dayalı sendikal politikaların geliştirilmesine katkı sağlaması açısından önemli bir kaynak niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the representation of women's labor, women-centered union policies, and the institutional approaches to these policies within trade unions affiliated with the HAK-İŞ Confederation from a qualitative perspective. The research analyzes in detail the position of women in union structures, the structural and cultural barriers they face, collective bargaining practices related to women's rights, union training activities, and the gender policies implemented by HAK-İŞ at both national and international levels. The study sample consists of union presidents and women's committee chairs working in various trade unions affiliated with HAK-İŞ. Semi-structured interviews were conducted with the participants, and the data obtained were subjected to thematic content analysis using the MAXQDA software. The findings were categorized under two main themes:“Women-Oriented Union Policies and Training”and“Institutional Vision, Collaborations, and Challenges.”Each main theme was further elaborated through relevant sub-themes. Research findings indicate that women are underrepresented in union structures; societal prejudices and familial responsibilities restrict their participation in union activities; and awareness regarding women's rights has yet to become institutionalized within unions. Nevertheless, the efforts of HAK-İŞ through its women's committees to raise the visibility of women's labor in both national and international arenas have been found to be noteworthy. This study serves as a significant resource in revealing the current state of women-oriented union organization in Turkey and contributes to the development of gender-equality-based union policies.