Özel eğitim öğrencileri için yeni mobil uygulama tasarlamave kullanıcı görüşleri
  1. Tez No: 964496
  2. Yazar: ÖZGE KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KAPIDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Teknolojinin eğitim alanında hızla yaygınlaşmasıyla birlikte öğretim yöntemleri dönüşüme uğramış ve dijital araçların kullanımı giderek artmıştır. Bu dönüşüm, özellikle özel eğitim gereksinimi olan bireyler açısından önemli avantajlar sunmaktadır. Geleneksel öğretim yöntemleri, öğrenme güçlüğü yaşayan bireylerin bireysel ihtiyaçlarına her zaman yeterince karşılık verememektedir. Bu nedenle, esnek, erişilebilir ve bireyselleştirilebilir yapısıyla öne çıkan teknoloji destekli öğrenme ortamları, özel eğitimin bireysel farklılıkları gözeten yapısıyla örtüşmekte ve bu öğrencilere daha etkili öğrenme fırsatları sunmaktadır. Özel eğitim alanında geliştirilen mobil uygulamalar, öğrencilerin dikkatini artırmak, motivasyonlarını yükseltmek ve temel akademik becerilerini desteklemek amacıyla önemli bir potansiyele sahiptir. Mobil cihazların taşınabilirliği, etkileşimli içerik sunma kapasitesi ve kullanıcı dostu arayüzleri sayesinde öğrenme sürecine olumlu katkılar sağladığı çeşitli araştırmalarla ortaya konulmuştur. Bu doğrultuda hazırlanan mobil uygulamalar, öğrencilerin bireysel hızda, bağımsız bir şekilde ve kendi öğrenme tarzlarına uygun olarak eğitim içeriğine erişimlerini kolaylaştırmakta; öğrenme süreçlerine aktif katılım sağlamalarına olanak tanımaktadır. Bu tür uygulamalar, özellikle öğrenme güçlüğü yaşayan bireylerde motivasyonu artırmakta, öğrenilen bilgilerin kalıcılığını desteklemekte ve bireyselleştirilmiş öğrenme deneyimleri sunarak akademik başarıya katkıda bulunmaktadır Bu araştırmanın amacı, özel eğitim gereksinimi olan öğrenciler için geliştirilen bir iv mobil eğitim uygulamasının, öğrencilerin dikkat düzeyleri, motivasyonları ve temel akademik becerileri üzerindeki etkilerini incelemektir. Android tabanlı olarak geliştirilen uygulama, MIT App Inventor platformu kullanılarak hazırlanmış ve içerisinde harfler, sayılar, şekiller ve hayvanlar gibi temel kavramlara yönelik etkinliklerin yanı sıra eğitsel oyunlara yer verilmiştir. Araştırma, nitel yöntemin tasarım-tabanlı araştırma deseni doğrultusunda yürütülmüş; veriler, sınıf içi gözlemler, yarı yapılandırılmış öğretmen görüş formları ve öğrenci davranış gözlem formlarının analizinden elde edilmiştir. Elde edilen bulgular, uygulamanın öğrencilerin öğrenme sürecine olan ilgisini artırdığını, motivasyonlarını yükselttiğini ve temel akademik becerilerinde olumlu gelişmeler sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the rapid proliferation of technology in the field of education, teaching methods have undergone significant transformation, and the use of digital tools has steadily increased. This transformation offers notable advantages, especially for individuals with special educational needs. Traditional teaching methods often fail to adequately address the individual needs of learners experiencing learning difficulties. Therefore, technology-supported learning environments, characterized by flexibility, accessibility, and personalization, align well with the individualized nature of special education and provide these students with more effective learning opportunities. Mobile applications developed for special education have significant potential in increasing students' attention, boosting their motivation, and supporting their basic academic skills. Research has demonstrated that mobile devices, due to their portability, capacity to deliver interactive content, and user-friendly interfaces, positively contribute to the learning process. Mobile applications designed with these features facilitate students' independent and self-paced access to educational content tailored to their individual learning styles, enabling active participation in the learning process. Such applications particularly increase motivation among individuals with learning difficulties, support the retention of learned information, and contribute to academic success by providing personalized learning experiences. The purpose of this study is to investigate the effects of a mobile educational application designed specifically for students with special educational needs on their attention levels, motivation, and basic academic skills. The Android-based application was developed using the MIT App Inventor platform and includes activities targeting vi fundamental concepts such as letters, numbers, shapes, and animals, as well as educational games. The research employed the case study method, one of the qualitative research designs, collecting data through classroom observations, semi-structured teacher interviews, and analysis of application usage logs. Findings indicate that the application increased students' interest in the learning process, enhanced their motivation, and fostered positive developments in their basic academic skills.