Erwin Panofsky metodolojisine göre Lucas Cranach tasvirlerinde dini ikonografi
Religious iconography in the depictions of Lucas Cranach according to Erwin Panofsky's methodology
- Tez No: 964509
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL TUNÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 566
Özet
Antikite'ye dönüş etkisiyle devrim niteliğinde gelişmelere yol açan kültürel değişimlerin yaşandığı Rönesans Dönemi'nin kayda değer isimlerinden biri Lucas Cranach (Yaşlı Lucas Cranach)'tır. Bu çalışmanın konusunu Lucas Cranach (Yaşlı Lucas Cranach)'ın dini ikonografili tasvirleri oluşturmaktadır. Sanatçının 82 adet dini ikonografili eserinin 41 adedi Tevrat, geriye kalanı ise İncil ikonografisi ile bağlantılı resimlerdir. Lucas Cranach eserlerini tasvir ederken genellikle ikonografiye bağlı kalmakla birlikte, zaman zaman bireyselliğini devreye sokarak çalışmalarını gerçekleştirmiştir. Sanat Tarihi'ne damga vuran önemli isimlerden biri olan Cranach, tasvirlerinde ağırlıklı olarak Rönesans üslup özelliklerine bağlı kalmakla birlikte; resimlerinde Maniyerist Dönem özelliklerine de yer vererek Avrupa Tasvir Sanatı açısından kendine has üslubu ile çok özel bir statü kazanmıştır. Bu kapsamda incelenen eserlerde İncil, Tevrat ve Apokrif metinlerde geçen ikonografiler esas alınmıştır. Sanatçıya ait dini ikonografili her bir eser Panofsky Metodolojisi ışığında“Olgusal Anlam”,“İkonografik Anlam ve İfadesel Özellik”ile“İkonolojik Anlam”bakımından detaylı bir şekilde incelendikten sonra, önce kendi aralarında daha sonra da dönemin diğer sanatçılarının eserleri ile karşıştırılıp değerlendirmeleri yapılarak Avrupa Tavir Sanatı'ndaki yerleri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the notable figures of the Renaissance Period, which was marked by cultural changes leading to revolutionary developments due to the influence of a return to antiquity, is Lucas Cranach (Old Lucas Cranach). The subject of this study is the religious iconographic depictions of Lucas Cranach (Old Lucas Cranach). Of the 82 religious iconographic works by the artist, 41 are related to the Torah, while the remaining works are connected to the iconography of the Bible. While Lucas Cranach generally adheres to iconography in his depictions, he occasionally incorporates his individuality into his works. As one of the significant figures that left a mark on Art History, Cranach predominantly maintains the stylistic characteristics of the Renaissance in his depictions; however, by also incorporating features of the Mannerist Period in his paintings, he has gained a unique status in the context of European Visual Arts with his distinctive style. In this scope, the iconographies found in the Bible, Torah, and Apocryphal texts have been taken as the basis for the examined works. Each religious iconographic work belonging to the artist has been thoroughly analyzed in light of Panofsky's Methodology regarding“Factual Meaning,”“Iconographic Meaning and Expressive Features,”and“Iconological Meaning.”After this detailed analysis, the works were compared among themselves and later evaluated in relation to the works of other artists of the period, in an effort to determine their place in European Visual Arts.