Studyo ghibli animasyonları afişlerinin panofsky yöntemine göre incelenmesi
The analysis of studio ghibli animations posters according to the panofsky method
- Tez No: 826382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TEKDEMİR DÖKEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
“Studyo Ghibli Animasyonları Afişlerinin Panofsky Yöntemine Göre İncelenmesi”başlıklı tezde ünlü Japon animasyon stüdyosu Studyo Ghibli'nin animasyon filmlerinin afişlerini Panofsky yöntemiyle biçim - içerik yönünden analiz etmek amaçlanmaktadır. Panofsky yöntemi, görsel kültürün sembolik anlamlarını ve görsel imgelerin derinlikli anlamını keşfetmek için kullanılan bir analiz yöntemidir. Bu tezde, Studyo Ghibli'nin popüler animasyonlarından seçilen 10 adet afiş, Panofsky yöntemi kullanılarak incelenir. Bu yöntem, afişlerdeki görsel unsurların içerdiği sembolik anlamları ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda araştırmada, renkler, kompozisyon, figüratif ve soyut imgeler, afişin metinsel ve görsel unsurları gibi çeşitli faktörler analiz edilip incelenmektedir. Araştırma, Studyo Ghibli animasyonlarının afişlerinin derin anlamlar içeren görsel semboller taşıdığını ortaya koymaktadır. Panofsky yöntemi, afişlerin sadece birer tanıtım aracı olmadığını, aynı zamanda filmlerin temalarını, duygusal tonunu ve anlatılarını yansıttığını göstermektedir. Doğaya dair unsurlar, inanç sembolleri, karakterlerin duruşları ve ifadeleri, afişlerdeki renk paleti gibi ögeler, film içeriğiyle bağlantılı sembolik anlamlar taşır. Araştırmada, Studyo Ghibli animasyon filmlerinin görsel kültürün önemli bir parçası olduğu ve afişlerin, filmlerin konularının aktarılmasına katkıda bulunduğu vurgulamaktadır. Panofsky yöntemi, afişlerin üç aşamalı inceleme yöntemine göre analizini sağlayarak, görsel imgelerin ardındaki anlamları çözme sürecine katkıda bulunmaktadır. Bu tezde yapılan incelemeler, animasyon severlere görsel anlatının daha geniş anlamını ve etkisini inceleme imkanı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the thesis titled“Analysis of Studyo Ghibli Animation Posters According to Panofsky Method”, it is aimed to analyze the posters of the animation films of the famous Japanese animation studio Studyo Ghibli in terms of form and content with the Panofsky method. Panofsky method is a method of analysis used to explore the symbolic meanings of visual culture and the deeper meaning of visual images. In this thesis, 10 posters selected from Studio Ghibli's popular animations are analyzed using the Panofsky method. This method aims to reveal the symbolic meanings contained in the visual elements of the posters. In this context, various factors such as colors, composition, figurative and abstract images, textual and visual elements of the poster are analyzed and examined. The research reveals that the posters of Studio Ghibli animations carry visual symbols with deep meanings. The Panofsky method shows that posters are not only promotional tools, but also reflect the themes, emotional tone and narratives of the films. Elements such as elements of nature, symbols of faith, characters' postures and expressions, and the color palette of posters carry symbolic meanings that are linked to the film content. The study emphasizes that Studio Ghibli animated films are an important part of visual culture and that the posters contribute to conveying the themes of the films. Panofsky's method contributes to the process of decoding the meanings behind visual images by analyzing posters according to the three-stage method of analysis. The analysis in this thesis offers animation fans the opportunity to examine the broader meaning and impact of visual narrative.