Heykel sanatından mitolojinin kaynak olarak kullanımı
The use of mythology as a source in sculpture art
  1. Tez No: 961308
  2. Yazar: BURCU ÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER ŞENGÜLALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, mitolojik figürlerin tarihsel süreç boyunca heykel sanatında nasıl bir anlatı ve sembol kaynağı olarak kullanıldığı araştırılmış, bu temsillerin çağdaş sanattaki dönüşümü Erwin Panofsky'nin ikonolojik çözümleme yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırmada nitel bir yöntem benimsenmiş; sanat tarihi, mitoloji, felsefe, psikanaliz ve ikonoloji gibi disiplinlerden yararlanılarak tarihsel betimleme ve yorumlayıcı analiz yapılmıştır. Çözümlemelerde Panofsky'nin üç aşamalı ikonolojik yöntemi temel alınmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, mitolojik figürlerin farklı dönemlerde değişen anlam ve işlevlerinin toplumsal, politik ve felsefi bağlamlarla birlikte heykel sanatına yansıdığı saptanmıştır. Özellikle çağdaş Türk heykelinde bu figürlerin kimlik, hafıza ve direniş temalarıyla yeniden yorumlandığı görülmüştür. Araştırma sonucunda, mitolojik anlatıların heykel sanatında yalnızca estetik değil, aynı zamanda kültürel, düşünsel ve ideolojik anlamlar taşıdığı ortaya konmuştur. Çağdaş sanatçılar bu figürleri bireysel ve kolektif anlatıların bir aracı olarak yeniden yapılandırmaktadır. Panofsky'nin ikonolojik yöntemi ise bu anlatıların katmanlı anlamlarını çözümlemede etkili bir araç olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates how mythological figures have been used as sources of narrative and symbolism in sculpture throughout history, and evaluates their transformation in contemporary art through Erwin Panofsky's iconological analysis method. A qualitative research method was adopted, and historical-descriptive and interpretative analyses were conducted by utilizing disciplines such as art history, mythology, philosophy, psychoanalysis, and iconology. Panofsky's three-tiered iconological model formed the methodological framework of the analysis. The findings reveal that the meanings and functions of mythological figures have changed across different periods and have been reflected in sculpture in relation to social, political, and philosophical contexts. It has been observed that in contemporary Turkish sculpture, these figures are reinterpreted with themes such as identity, memory, and resistance. The study concludes that mythological narratives in sculpture serve not only aesthetic purposes but also carry cultural, intellectual, and ideological significance. Contemporary artists restructure these figures as tools for individual and collective narratives. Panofsky's iconological method has proven to be an effective tool for analyzing these deeper layers of meaning.